+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Samanyolu Nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Samanyolu Nedir?
  Samanyolu Nedir? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Samanyolu Nedir?  Yeryüzünden göründüğü şekliyle gökadamız Samanyolu


  Cevap: Evimiz olan gökadadır.

  Açıklama: Güneş Sistemimiz, Samanyolu Gökadası'nı bir parçasıdır. Samanyolu iki yüz milyar yıldızı kapsayan sarmal bir gökadadır.
  Bir sarmal gökada merkezinde yıldızlardan oluşan çok büyük bir alan olan yassı daire şeklinde bir disktir. Sarmal bir gökadanın yüzeyinden bakıldığında onu dönen bir tekerlek gibi görürsünüz. Diskin içinde sarmal kolları görebilirsiniz. Kenarından bakıldığında disk çok ince ve parlaktır. Güneş sistemimiz, gökadanın diskinin içinde sarmal kolların birisinin dışındaki saçaklarının üzerindedir.

  Ayrıntılı Açıklama: Bir ışık yılının 9.4 trilyon km (5.9 trilyon mil) olduğunu hatırlayın gökadamız 100.000 ışık yılı çapında ve 3000 ışık yılı kalınlığındadır. Uzay mekiğini Plüto'un yörüngesinden daha ileri, 6.4 milyar km den (4 milyar mil) daha uzağa gönderdik.

  Uzay bilimi 56 64

  2005 yılında Jason Carlson tarafından çekilen Samanyolu fotoğrafı.


  SAMANyolu'nu ne zaman görebilirim?


  Cevap: Gökyüzünün açık olduğu her gece görülebilir.

  Açıklama: Işığın puslu yolu olan, Samanyolu'nu yazın sonlarında ve sonbaharın başlarında, gece gökyüzünde görebilirsiniz. Teleskop ya da dürbün kullanmıyorsanız, gece gökyüzünde göreceğiniz cisimlerin 3 tanesi dışındakilerin hepsi gökadamız içindedir. Her yıldız, yıldız kümesi, gezegen ve uydu Samanyolu Gökadası'nın bir parçasıdır.
  Yazın sonlarında gece gökyüzünde görülen puslu yolu, gökadamızdaki birçok uzak yıldız oluşturur. Bu uzak ve sayısız yıldızlar, iğne ucu kadar küçük ışık noktaları gibi görünürler. Bu yıldızların hepsi bulanık bulutları meydana getirirler. Bir dürbünle, binlerce farklı yıldız olduğunu görebilirsin.

  Ayrıntılı Açıklama: Gökadamıza ait olmayan bir nesneyi Kuzey Yarımküre'de bir teleskopa gerek duymaksızın görebiliriz. Açık bir gecede oraya bakılırsa; Andromeda Gökadası'nı görülebilir. Bu sönük ve bulanık leke kendi içinde yıldızlarını, yıldız kümelerini, bulutsularını, kara deliklerini ve daha birçok şeyi barındıran tamamıyla farklı bir gökadadır. Andromeda Gökadası bizden 2.2 milyon ışık yılı uzaklıktadır ve çıplak gözle görülebilen en uzak gökadadır.
  Güney Yarımkürede teleskopsuz Büyük ve Küçük Macellan Bulutsuları olarak adlandırılan iki tane gökada görülebilir. Bu iki gökada, Samanyolu'nun uydularıdır.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Samanyolu Nedir

  Güneş ve güneş sistemini içine alan ve milyarlarca yıldız, gaz ve toz bulutları (Nebüloz) ihtiva eden, dünyamızın da içinde bulunduğu galaksiye verilen isim; kehkeşan. Güneş ve gezegenleri, Samanyolu galaksisinde çok küçük bir miktardır. Samanyolu galaksisi de kainatta yer alan küçük bir noktadan ibarettir
  Görünüşü: Yaz günleri, gece bir ufuktan diğerine uzanan, soluk ışıklı ve sayısı belirsiz yıldızdan meydana gelen bir kuşak, çıplak gözle görülür. Bu kuşak Samanyolu galaksisinin gözüken bir kenarıdır. Kainattaki yerleşimine göre Samanyolu, güneyde geniş ve parlak; kuzeyde ise dar ve sönüktür. Samanyolunu kış geceleri de görmek mümkündür. Ancak parlaklık ve genişlik biraz daha azdır. Samanyolunun güney kısmı Sagittarius, kuzey kısmı Cygnüs adını alır.
+ Yorum Gönder