+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Milton Keynes İsmi Nereden Gelir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Milton Keynes İsmi Nereden Gelir?
  Milton Keynes İsmi Nereden Gelir? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Milton Keynes İsmi Nereden Gelir?

  Kimilerinin sandığının aksine, şair John Milton (1608-1674) ile ekonomist John Maynard Keynes’in (1883-1946) isimlerinin birleşimi değildir. Bu köy, adının tarihçesi 13. yüzyıla kadar uzanan bir evin etrafından kurulmuştur.

  Gerçek “Milton Keynes”, geleneksel kır evleri, sazdan damlı pubları ve kilisesi ile 1967′de yeni bir kasaba olması için belirlenmiş bir bölgenin tam merkeziydi. Domesday Book (1067) adlı kitapta adının Mideltone (“orta büyüklükteki çiftliklere” verilen eski İngilizce isim) olarak geçmesinden sonra günümüzde ismi Middleton olarak değişmiştir. 13. yüzyıla gelindiğinde isim feodal yöneticileri olan de Cahaignes’ın onuruna Mideltone Kaynes olmuştur. Bütün Keynesler, adlarını bu yerden aldıklarından John Maynard Keynes de adını buradan almıştır, yani tam tersi söz konusu olamaz. John Milton’ın burasıyla alakası yoktur.

  1946 ile 1970 yılları arasında İngiltere’de kurulan 22 “yeni kasaba”dan sadece iki tanesi adını insanlardan almıştır. County Durham’daki Peterlee kasabası adına maden sendikası lideri Peter Lee’den (1864-1935), Shropshire’daki Telford ise adını İskoç mühendis Thomas Telford’dan (1757-1834) alır. Belki de bunlar yüzünden Milton Keynes kurulduğunda genç bir bakan, ismin “şairane ve ekonomik” olduğunu yönünde bir espri yapıp, şehir efsanesinin doğmasına neden olmuştur.

  1983′e gelindiğinde 34 bin yeni iş ilanı ve 32 bin yeni ev kurulmuştu. Aynı dönemde Güneydoğu İngiltere’de inşa halinde olan evlerin yüzde 5′i Milton Keynes’te idi. Bugün yerel ekonomi hızla gelişmekte olan servis sektörü tarafından idare edilmektedir. Ülkedeki en güçlülerinden biridir ve kişi başına gelir yüzde 47 ile ulusal ortalamanın üzerindedir.

  Çevre olarak şehir, Avrupa’daki en yeşil bölgelerden biridir. 4.500 dönümü kaplayan parklar ve 40 milyonu aşkın ağacın bulunduğu ormanlıklar vardır, üstelik her gün yüzlercesi de dikilmektedir. Yol şebekesi dışarıdan gelenler için kafa karıştırıcı olabilir, ama yerel halk için bir sorun teşkil etmemektedir.

  Sakinlerinin verdiği isimle MK, İngiltere’deki ilk çoklu sinema salonuna ev sahipliği yapmıştır. İlk modern hastane sıfırdan başlanarak burada inşa edilmiş ve Avrupa’nın ilk kapalı “skydiving” merkezi MK’de kurulmuştur. Açık üniversiteye ve İngiltere’nin en meşhur tiyatrosuna ev sahipliği yapmaktadır.

  Ayrıca MK’nin tarihi ile de ilgili sıkıcı hiçbir şey yoktur. Kasabanın kurulmasından önce yapılan arkeolojik bir çalışma 150 milyon yıllık yarı balık yarı kertenkele olan bir canlının fosilini, tüylü bir mamutun dişlerini ve Middleton Keynes Hoard adlı İngiltere’nin Bronz Çağı’ndan kalma en büyük altın eşya koleksiyonunu ortaya çıkarmıştır.

  Bunların tümü diğer ülkelerde bir kutlama sebebi olabilir ama İngiltere’de değil.

  Terry Pratchett ve Neil Giaman’ın romanları Good Omens‘de (1990) belirttikleri gibi: “Milton Keynes modern olmak için kurulmuştu; verimli, sağlıklı ve hepsinin yanında yaşamak için güzel bir yerdi. Birçok İngiliz bunu komik bulmaktadır.”

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Milton Keynes İsmi Nereden Gelir  Gerçek “Milton Keynes”, geleneksel kır evleri, sazdan damlı pubları ve kilisesi ile 1967′de yeni bir kasaba olması için belirlenmiş bir bölgenin tam merkeziydi. Domesday Book (1067) adlı kitapta adının Mideltone (“orta büyüklükteki çiftliklere” verilen eski İngilizce isim) olarak geçmesinden sonra günümüzde ismi Middleton olarak değişmiştir. 13. yüzyıla gelindiğinde isim feodal yöneticileri olan de Cahaignes’ın onuruna Mideltone Kaynes olmuştur. Bütün Keynesler, adlarını bu yerden aldıklarından John Maynard Keynes de adını buradan almıştır, yani tam tersi söz konusu olamaz. John Milton’ın burasıyla alakası yoktur.

+ Yorum Gönder