+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Çiftçiler Öğle Yemeğinde Ne Yerdi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çiftçiler Öğle Yemeğinde Ne Yerdi?
  Çiftçiler Öğle Yemeğinde Ne Yerdi? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çiftçiler Öğle Yemeğinde Ne Yerdi?
  Bira,ekmek,peynir ve turşu. Evet gerçekten de öyleydi.
  Ian McEwan tarafından yazılan ve Richard Eyre tarafından yönetilen Ploughman’a Lunch(çiftçinin yemeği,1983)isimli İngiliz yapımı filmde çiftçilerin yedikleri yemeğin 1960′lar da insanların publar da yemek yemeğe teşvik eden bir reklamcının aslı esas olmayan bir keşfi olduğu iddia edilmiştir. Ve bu da genel görünüş haline gelmiştir. Bundan sonra B. H. Axler’in kaleme aldığı The Cheese Handbook/ Peynir El Kitabı’nda bu ifadenin 1970′lerde ortaya çıktığı iddia edildi. Önsözde İngiltere Peynir Konseyi ve Süt Pazarlama Kurulu BaşkanıSir Richard Trehane şöyle yazar:’İngiliz bira ve peyniri yüzyıllardan beri çiftçilerin kumanyaların da en çok sevilen ikili olarak yer etmiştir.’

  BBC televizyonundaki Balderdash Q Piffle programın da yapılan araştırma, Peynir Konseyi’nin bu ifadeyi 1960′larda peyniri popülerleştirmek için kullandığını ortaya çıkarmıştır. Ama çiftçinin yemeği ifadesinin 1950′lerde kullanıldığına dair kanıtlarda bulunmaktadır. Ayrıca 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyıl başına ait fotoğraflarda tarlalarında oturup ekmek, peynir ve bira tüketen çiftçilere ait resimler de mevcuttur.

  Akla en uygun açıklama, II. Dünya Savaşı sırasında kesintiye uğrayan publar da ekmek ve peynir yeme alışkanlığının savaş sonrası pazarlamacıları tarafından tekrar hatırlatma çabası olduğudur.

  O zaman reklamcılar öğle yemeğini keşfetmeseler bile, bu ifadeyi keşfetmişlerdir diyebilir miyiz? Görünüşe göre hayır:Bu ifadenin daha 1940′larda publarda kullanıldığına dair anlatılan hikayeler vardır, hatta 1837′de çıkan Life Of Walter Scoot adlı kitapta,’çiftçi yemeğine benzer,uyduruk bir sandviç’ten bahsedilmektedir.

  Bu ifadeyi bir pazarlama unsuru haline getirenler peynir üreticileridir, özellikle de pub menülerinde. Böyle yaparak bildik ekmek peynir,bira ve turşuyu telifi olmayan bir süper markaya dönüştürmüş, İngiliz adalarının ötesin de evrensel olarak tanınmasını sağlamışlardır.

  Ama bu iş uzun vadede sadece peynirin işine yaradı. Peynir satışları güçlü bir biçimde artmaya devam etmiştir.(2010 senesinde bir önceki seneden yüzde 2,8 daha fazla ). İngilterenin son soğan turşusu üreticisi olan Sheffield Foods firması, piyasanın doyuma ulaştığını söylemektedir. Ama geleneksel bira satışları için aynısı söylenemez.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Çiftçiler Öğle Yemeğinde Ne Yerdi


  Bira,ekmek,peynir ve turşu. Evet gerçekten de öyleydi.
  Ian McEwan tarafından yazılan ve Richard Eyre tarafından yönetilen Ploughman’a Lunch(çiftçinin yemeği,1983)isimli İngiliz yapımı filmde çiftçilerin yedikleri yemeğin 1960′lar da insanların publar da yemek yemeğe teşvik eden bir reklamcının aslı esas olmayan bir keşfi olduğu iddia edilmiştir. Ve bu da genel görünüş haline gelmiştir. Bundan sonra B. H. Axler’in kaleme aldığı The Cheese Handbook/ Peynir El Kitabı’nda bu ifadenin 1970′lerde ortaya çıktığı iddia edildi. Önsözde İngiltere Peynir Konseyi ve Süt Pazarlama Kurulu BaşkanıSir Richard Trehane şöyle yazar:’İngiliz bira ve peyniri yüzyıllardan beri çiftçilerin kumanyaların da en çok sevilen ikili olarak yer etmiştir

+ Yorum Gönder