+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Bir Narkotik Adı Verebilir Misiniz? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bir Narkotik Adı Verebilir Misiniz?
  Bir Narkotik Adı Verebilir Misiniz? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Bir Narkotik Adı Verebilir Misiniz?


  LSD, kokain, metamfetamin?

  Yukarıdakilerin hiçbiri. Tıp diliyle “narkotik”, afyonun yan ürünüdür (mesela morfin). Daha geniş bir tabirle, bilinç kaybına sebep olan her ilacı bu kategoriye sokabiliriz. Teknik adı, Yunanca uyuşukluk ya da hissizlik anlamına gelen narke kelimesinden türeyen narkozdur.

  ABD’deki yasa koyucu makamlar, narkotik kelimesini bütün uyuşturucu maddeleri içeren, kapsayıcı bir terim olarak kullanır, halbuki bunların birçoğunun narkotik etkisi yoktur, kodein gibi birçok hakiki narkotik ise yasaldır.

  Bu kafa karışıklığını önlemek için tıp artık afyon (ve onun türevleri ile insan elinden çıkma ikame maddeleri) yerine “opioid” ismini kullanıyor. Afyon binlerce yıldır ilaç özelliğinden faydalanılan haşhaş türü Papaver somniferum‘dan elde edilir.

  Bugün opioidler ağrı kesici olarak kullanılır, bu konuda rakipleri yoktur. Uzun vadede sık kullanımının bağımlılık yarattığı sıkça görülse de, kalıcı bağımlılık nadirdir. 2001′de American Pain Society, bağımlılığı “zararlı etkilerine rağmen ilacın mecburi ve devamlı şekilde kullanımı” olarak tanımladı. Narkotiklerin en sık görülen yan etkisi ise kabızlıktır.

  19. yüzyılda opioidler reçetesiz satılıyordu. Aspirinle aynı yılda (1897), aynı kişi tarafından (Felix Hoffman) keşfedilen eroin, başlangıçta bir marka ismiydi ve öksürük şurubu olarak satılıyordu. Sözde erdemlerinden biri, alışkanlık yapmasıydı. O zamanlar tıp otoriterlerinin aklını asıl kurcalayan; anemi, havale, halüsinasyon ve asfeksiye yol açtığına inanılan yeşil çaydı.

  Britanya, günümüzde kanserli hastalarda ve ameliyat sonrasında kullanılan güçlü bir ağrı kesici olan diamorfinin (eroin olarak da bilinir) düzenli olarak teminini sağlamak amacıyla, haşhaş üretimi bakımından kendi kendine yeten bir ülke olmayı amaçlamaktadır. Bundan önce Uzakdoğu’dan yapılan ithalata bağımlıydı.

  2008′den bu yana üretiminde yüzde 40′lık bir azalma olmasına rağmen Afganistan dünyada üretilen afyonun yüzde 90′ını karşılar. Bu miktarın yarından fazlası Taliban isyancılarının kalesi olan Helmand vilayetinde üretilir. BM’ye göre Afgan hükümeti üretilen afyonun ancak yüzde 2′sini ele geçirebilmektedir.

  2009′da harekete geçen Britanya ordusu kısa sürede 1.3 tonluk “yeni bir haşhaş tohumu soyu”na el koydu. Savunma Bakanlığı Taliban’ın 247 milyon sterlinlik gelirden edildiğini duyurdu. Bakanlık daha sonra ele geçirilenin aslında 1.100 kiloluk maş fasulyesi (Afganların temel besin maddesi) olduğunu açıklamak zorunda kaldı.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Narkotiklerin Yakaladıkları Maddeler
  mit_ve_narkotik_polisinden_ortak_operasyon_h23522.jpg

  uyusturucu_ercanda_narkotik_kopegine_takildi_h22645.jpg  Attached Thumbnails Attached Thumbnails narkotik.jpg  

+ Yorum Gönder