+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Boyutuna Göre En Küçük Yumurtayı Hangi Kuş Yumurtlar? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Boyutuna Göre En Küçük Yumurtayı Hangi Kuş Yumurtlar?
  Boyutuna Göre En Küçük Yumurtayı Hangi Kuş Yumurtlar?bana açıklıyıcı bir bilbigi verin 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Boyutuna Göre En Küçük Yumurtayı Hangi Kuş Yumurtlar?


  devekusuyumurtasi.jpg
  Devekuşu.

  Bir devekuşu yumurtası tek başına doğadaki en büyük hücre olmasına rağmen, annesinin ağırlığının % 1,5′inden ha fiftir. Karşılaştırmak gerekirse, bir çalıkuşunun yumurtası kendi ağırlığının % 13′üne denktir,

  Kuşun boyutuyla karşılaştırdığımızda en büyük yumurta, benekli küçük kivininkidir. Bu kuşun yumurtası, kendi ağırlı ğının % 26′sına denk gelir: Bu da bir kadının 6 yaşındaki bir çocuğu doğurmasına denktir.

  Devekuşu yumurtasının ağırlığı 24 tavuk yumurtasının ağırlığına eşittir; az kaynamış hale 45 dakikada gelir. Kraliçe Victoria kahvaltısında bu yumurtalardan bir tane yiyip onu şu ana kadar yediği en iyi yemek olarak ilan etmişti.

  Herhangi bir hayvan tarafından yumurtlanmış en büyük yumurta (dinozorlar da dahil) Madagaskar’da yaşayan fil ku şuna aitti; bu kuşun soyu 1700 yılında tükendi. Fil kuşunun yumurtası devekuşu yumurtasının 10 katı büyüklüğündeydi, 9 litre hacmindeydi ve 180 tavuk yumurtasına denkti.

  Fil kuşunun (Aepyornis maximus), Sinbad’ın 1001 Gece Masalları‘nda savaştığı yırtıcı anka kuşu efsanesinin temelini oluşturduğu düşünülür.
+ Yorum Gönder