+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Dünyanın Yerçekimi İnsanları Nasıl Kendine Bağlar? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dünyanın Yerçekimi İnsanları Nasıl Kendine Bağlar?
  Dünyanın Yerçekimi İnsanları Nasıl Kendine Bağlar? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Dünyanın Yer Çekimi İnsanları Nasıl Kendine Bağlar?

  Dünyanın büyük bir hızla döndüğünü hepimiz biliyoruz.Aynı şekilde yerçekiminin ne olduğundan da haberdarız.Ama bu büyük hıza rağmen insanlar ne bir sarsıntı hissederler,ne de boşlukta oradan oraya savrulurlar.Hiç düşündünüz mü,yerçekimi bizi büyük bir hızla dönen dünyaya nasıl bağlıyor?

  herhangi bir cisim,yakınındaki bir cisme,uzağındakine göre daha büyük bir yer çekimi kuvveti (kütleçekim kuvveti) uygular.Dolayısıyla,eğer,örneğin Dünya ile Ay arasında bir yerde olsaydık,gene dünyanın kütle çekimini duyardık;ama bizi dünyanın yüzeyine bağlayacak kadar güçlü bir biçimde değil.Yani bizi öteki insanları yüeryüzüne bağlayan şey,boşlukta,uzay yürüyüşündeki bir astronota kıyasla,dünyanın merkezine daha yakın olmamızdır.

 3. Ziyaretçi
  ben yer çekimine inanmıyorum hatta tersini düşünüyorum yer kürenin itme kuvveti vardır. dengeyi sağlayan ozon tabakasıdır.örnek yer kürede oksijeni alınmış bir tüpün içinde insanları uçması gibi veya burada 10 kg olan bir kütle everestin tepesinde aynı kg gelirmi.
+ Yorum Gönder