+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Bitkinin yaşayabilmesi için gereken koşulları barındıran kapalı kapta yetişmesi olayı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bitkinin yaşayabilmesi için gereken koşulları barındıran kapalı kapta yetişmesi olayı
  Herhangi bir bitkinin yaşayabilmesi için gereken koşulları barındıran kapalı kapta yetişmesi olayı nedir 2. Asel
  Bayan Üye

  bitkinin yaşayabilmesi için gereken koşulları barındıran kapalı kapta yetişmesi olayı

  Herhangi bir bitkinin yaşayabilmesi için gereken koşulları barındıran kapalı kapta yetişmesi olayı nedir  Basit Biyosfer Modeli, herhangi bir bitkinin yaşayabilmesi için gereken koşulları barındıran kapalı kapta yetişmesi olayıdır. Genellikle bu kaplar cam küre şeklinde olur.

  Basit Biyosfer Modeli, içerisindeki bitkiyi yaşatabilme ve fotosentez olayını sağlamayı amaçlamaktadır. Biyosfer Modelinin şeffaf ve basit yapısı sebebiyle bitkinin gelişimi ve fotosentez olayı kolayca görülür. Çoğu kez bu olaylar fotoğrafçılığa konu edilir. Bunun yanında eğitimciler de bu modellerden yararlanır. Biyosfer Modelinin içerisinde oksijen, karbondioksit, su, ışık ve nem bulunması gereklidir. Cam küre kapalı halde görülür. Ancak altında küçük çapta bir giriş bulunur. Bu girişin ağzı, çok az bir boşluk bırakacak şekilde köpük ile kapatılır. Bu sayede kabın içindeki suyun çıkışı en aza indirgenmiş olur. Bazı biyosfer modellerinin ise ağzı açıktır. Bir şişeye benzerler. Bunun yanında çok uzun zaman aralıklarıyla bu su değiştirilebilir. Kapta bulunan suya türlü mineraller de ilave edilebilmektedir. Genellikle biyosfer modeline nilüfer gibi bitkiler tercih edilir. Bitkinin karbondioksit ihtiyacını karşılaması için de biyosfer modeli başka bitkilerin içerisine yerleştirilir. Diğer bitkilerin ortaya verdiği karbondioksit ile biyosfer modeli karbondioksit ve oksijen ihtiyacını zamanla karşılar.
 3. Ziyaretçi
  bir bitkinin yetişmesi için fazla su gerekmez bir bitkiye bakılmalıdır bitkiye doğru pamuk koyarız ince koyarız üstünüde pamukla örteriz sularız 10 gün bekleriz ve yeşermeye başlar hergün düzenliolarak su verilir
+ Yorum Gönder


bitkilerin yetişmesi için gerekli koşullar,  bir bitki yetişmesi için gerekli şartlar