+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Kozmografya nedir hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kozmografya nedir hakkında bilgi
  kozmografya nedir hakkında bilgi 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  kozmografya nedir hakkında bilgi


  yıldızların kapladığını görüyorlardı. Ote yandan bulutların belirip kaybolması, yağmur, şimşek ve gök gürültüsü, akanyıidızlar, ay ve güneş tutulmaları, kuyruklu yıldızlar sebebi bilinemeyen olaylar arasındaydı. İnsanlar kendi kontrolleri dışında olan bu olayları ilgi ve korkuyla izliyor, bunların nedenini öğrenmek istiyorlardı. Bu istek Hintlilerin dünyayı 3 tane filin taşıdığı büyük bir tabağa, Eski Mısırlılar’ın gökyüzünü büyük bir Nil nehrine, Babilonyalılar’ın gökyüzünü dünyanın üzerine kapatılmış bir kubbe gibi görmelerine yol açtı.
  M.O. VI. yüzyıldan itibaren Akdeniz adalarında yaşayan Eski Yunan bilginleri önemli gözlemlerde bulundular ve Kozmografyaya yenilikler getirdiler (Bk. Astronomi). Bu a- landaki yeni buluşlar o zamandan itibaren gittikçe gelişerek devam etti (Bk. Astronomi, Evren).

  Kozmografya, Gök biliminin, matematik ve fiziğin yalnız temel kavramlarından yararlanarak en belli başlı olayları ele alan bilim dalı

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  kozmografya nedir


  Astronominin bir koludur. Astronominin en belli başlı olaylarını ve bir bütün olarak evrenin düzenini inceler. Evrenin düzeni ve genel tasviri konusunda bilgi sahibi olabilmek için insanlar çok eskilerden beri çalışmışlardır. İnsanlar gündüzün güneşli olan gökyüzünü geceleyin ay ve yıldızların kapladığını görüyorlardı. Ote yandan bulutların belirip kaybolması, yağmur, şimşek ve gök gürültüsü, akanyıidızlar, ay ve güneş tutulmaları, kuyruklu yıldızlar sebebi bilinemeyen olaylar arasındaydı. İnsanlar kendi kontrolleri dışında olan bu olayları ilgi ve korkuyla izliyor, bunların nedenini öğrenmek istiyorlardı. Bu istek Hintlilerin dünyayı 3 tane filin taşıdığı büyük bir tabağa, Eski Mısırlılar’ın gökyüzünü büyük bir Nil nehrine, Babilonyalılar’ın gökyüzünü dünyanın üzerine kapatılmış bir kubbe gibi görmelerine yol açtı.

+ Yorum Gönder