+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Zengin ve gelişmiş türkçenin bize yararları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Zengin ve gelişmiş türkçenin bize yararları
  Zengin ve gelişmiş türkçenin bize yararları 2. Asel
  Bayan Üye

  Bazı yazılı kaynaklarımız bugüne kalabilmiş olsaydı bu zenginlikleri somut olarak da gösterebilecektik; ama maalesef günümüze gelmeyen şeyler var. Yanılmıyorsam 4 ya da 5. yüzyılda incil'in Türkçeye tercüme edildiği kaynaklarda yazıyor; ama tercüme elimizde yok maalesef. Bir de Kâşgarlı Mahmut'un bir Türkçe dil bilgisi kitabı var. ( Kitabu Cevahirü'n-Nahv fi Lugati't-Türk ) bu kitabı yazdığından bahsediyor; ama kitap ele geçmedi maalesef. Kitabın başında 1000 altın ödül vardı bir ara. Bu kitaplar bulunsa Türkçe adına çok şey değişebilir. Bir de Türkçenin farklı alfabelerle yazımı ve farklı dillerle olan ilişkisi mevcut. Türkçe çok farklı coğrafyalarda bu zamana kadar 14 tane alfabe ile yazılmış. Birçok dille münasebette bulunmuş; o yüzden her yerden kendisine bir şeyler katmış. Türkoloji bölümünde okuyorum, bazılarına kolay gibi geliyor; ama Türkçe bir derya deniz. Çözülemeyen şey çok kafa yorulması gerek tonlarca bilgi var. Bir şeyler tamamlanabilmiş değil. Cidden Türkoloji derya deniz gibi bunu sağlayan da Türkçemizin derya deniz gibi olması. Bazen bir sözcüğü araştırıyorken bile işin içinden çıkamıyorum, yeri geliyor çıldıracak gibi oluyorum. Ne kadar çok yabancı dil bilirseniz Türkçe üzerine o kadar iyi uzmanlaşabilirsiniz. Çince, Tibetçe, Toharca, Almanca, Ermenice, Soğdca vd .. bir sürü dili bilmek gerekli. Bu yazdıklarımın günümüze etkileri de mevcut dil bu sonuçta geriden getirdiği bazı özellikleri/kuralları var. Uzun yazmak istemediğimden genel hatlarıyla böyle yazmak istedim, umarım anlaşılır olmuştur.
 3. Ziyaretçi
  bence yeter ama faydaları neler ???
+ Yorum Gönder


zengin ve gelişmiş bir türkçenin bize faydaları,  zengin ve gelişmiş bir türkçenin bize faydaları nelerdir,  zengin bir türkçenin bize faydaları ,  türkçenin yararları,  zengin türkçenin bize faydaları