+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Sincap ile adaptasyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sincap ile adaptasyon
  sincap ile adaptasyon 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Sincap ile adaptasyon ile ilgili bilgi

  Tanımı
  Sincaplar insanlar tarafından en fazla tanınan memeli türlerinden biridir. Yüzlerce çocuk hikayesine ve çizgi filmlere konu olan bu sevimli hayvanın ülkemizde iki türü yaşamaktadır. Diğer tür Trakya ve Doğu Karadeniz bölgelerinde yayılış gösteren Kızıl Sincap (Sciurus vulgaris) dır.

  Sciurus cinsine mensup 29 ağaç sincabı türünden biri olan bu türün, rengi bölgelere ve mevsimlere göre kırmızımsıdan koyu griye kadar değişir. Postları dorsalde (sırt kısmında) genellikle kırmızımsı kahverengi, ventralde (karın kısmında) açık sarıdır. Kış kürkünün dorsal rengi yaz kürkünden daha koyudur.

  Sırtı boz ve kırçıllı, karın kısmı ise açık kahverengidir. Sırt ve karın arasındaki renk farkı vücudunun yan tarafında belirgin olarak görülür. Ayaklarının ve kuyruğunun üstü kınalı kahverengi, kuyruğunun altı ise sırt rengindedir.

  Sincaplarda bazen Melanizm denilen bir genetik bozukluk sonucu melanistik bireyler ortaya çıkabilir.
  Bu bireylerin vücudu doğuştan vücuda siyah rengi veren melanin pigmentini normal olması gereken orandan aşırı derecede fazla depolar. Depolanan bu melanin pigmenti bu bireylerin fotoğraftaki birey gibi tamamen siyah görünmesine yol açar. Bu konuda bilgisi olmayan vatandaşlar gördükleri siyah sincabı yeni bir tür zannedebilirler. Melanizm en fazla “Panthera pardus” (Jaguar, Pars, Panter) da görünen bir olaydır.

  Melanistik ve normal bireylerin doğal ortamında yan yana çekilmiş fotoğrafı:


  Kızıl Sincap (Sciurus vulgaris)'dan farklı olarak ondan daha iridir. Ayrıca iki türü birbirinden ayıran en belirgin fark ise bu türde, Kızıl Sincap (Sciurus vulgaris)'ın kulak uçlarında yer alan püskül şeklinde uzamış kıllar bulunmaz. Kızıl Sincap isminde olduğu gibi tamamen kızıl renkte iken bu türün sırt bölümünde belirgin bir gri-siyahımsı bir koyuluk mevcuttur.

  Kuyruk uzunluğu ortalama 13,5 cm'dir. Kulak uzunluğu ise ortalama 31 mm'dir. Vücut uzunluğu ortalama 20 cm'dir. Ağırlığı ortalama 300 gr'dır.

  Diş formülleri I 1/1, Pm 1/1, M 3/3=20’dir. Köpek dişleri yoktur. TTTT No: 8320 Diploid kromozom sayısı 2n=40, fundamental kromozom sayısı NF=80 ve otozomal kol sayısı NFa=76 dır.

 3. Ziyaretçi
  adaptasyom nedir
 4. Asel
  Bayan Üye
  adaptasyom nedir
  Bir canlının belli bir çevrede yaşama ve üreme şansını artıran kalıtsal özelliklerin tümüne ( uyum sağlamasına ) adaptasyon denir.
  Aynı türe ait olsa bile bazı canlılarda yaşam alanlarına göre farklılıklar olabilir.
  • Soğuk bölgelerde yaşayan tilkilerin kulak ve burunları soğuktan etkilenmemek için sıcak bölgede yaşayanlara göre daha küçük olması.  Bir canlının yaşadığı ortama uyum sağlayarak yaşam ve üreme şansını artırmak için genetik yapısında meydana gelen değişikliklere adaptasyon
  denir.  • Kutuplarda yaşayan ayıların yağ oranı ekvatorda yaşayanlara göre çok fazladır.
  • Kutuplarda yaşayan ayıların burun ve kulakları daha küçüktür.
  • Kutuplarda yaşayan ayıların beyaz , ekvatordakilerin siyah tüylü olması.
  • Çöl farelerinin uzun kuyruklu ve geniş vücutlu olmaları.
  • Kaktüslerin yapraklarının zamanla diken şeklini alması.
  • Bukalemun ve ahtapotun kendini korumak için renk değiştiriyor olması.
  • Çölde yaşayan develerin kum fırtınalarından etkilenmemek için kulak ve burunlarının kıllı olması

+ Yorum Gönder