+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Mıknatıs demire ne gibi bir kuvvet uygular Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mıknatıs demire ne gibi bir kuvvet uygular
  Mıknatıs demire ne gibi bir kuvvet uygular 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Mıknatıs olarak adlandırılan cisimler manyetik kuvvet etkisiyle başka cisimleri (metalleri) çekme yada itme etkisi gösterebilen cisimlerdir. Mıknatısların bu kuvvet etkileri yerin manyetik alanından da ileri gelen bazı kullanım alanları vardır. Örneğin pusulalar gibi. Mıknatısların kullanım alanları elbette sadece bununla sınırlı değil. Günlük hayatta birçok örnek verilebilir ama asıl konumuz uyguladıkları kuvvetin cinsi.

  İtme ve Çekme Kuvveti

  Mıknatıslar demir, kobalt ve nikel gibi maddeleri çekerler. Mıknatıslar tarafından temas gerektirmeden uygulanan kuvvet sayesinde toplu iğneleri toplarız. Mıknatısları buzdolapların kapılarında kullanırız. Mıknatıslarla çöplerin içerisindeki demir, nikel gibi atık maddeleri seçerek geri dönüşümünü sağlarız.
  Mıknatıslar hep çekme kuvveti uygulamazlar. İtme kuvveti uygulama gücüne de sahiptir. Mıknatısların farklı iki kutbu vardır. Farklı iki kutuptan birisi N, diğeri ise S olarak bilinir. Mıknatısın farklı iki kutbunu birbirine yaklaştırdığımızda birbirlerine çekme kuvveti uygular. Aynı iki kutbu ise birbirine itme kuvveti uygular.
  N, S —►çeker.
  N, N —►iter.
  S, S —► iter.
  Mıknatısların itme ve çekme kuvvetini oluşturma özelliği en küçük parçacıklarında da bulunur.
  Kuvvet
  Duran bir cismi harekete geçiren, hareket halindeki cismi durduran, cismin doğrultusunu, yönünü, şeklini ve hızını değiştirebilen her türlü etkiye kuvvet denir. Kuvvet gözle görülemez, kuvvetin sadece etkileri gözlenip ölçülebilir.
  Kuvvet Çeşitleri
  Kuvvetler, etkilerine göre farklı çeşitlerde olabilir. Kuvvetler genel olarak temas gerektiren kuvvetler ve temas gerektirmeyen kuvvetler olarak iki grupta incelenir.
+ Yorum Gönder


mıknatıs demire ne gibi bir kuvvet uygular