+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Gökyüzüne çıktıkça güneşe yaklaşmasına rağmen neden soğuktur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gökyüzüne çıktıkça güneşe yaklaşmasına rağmen neden soğuktur
  Gökyüzüne çıktıkça güneşe yaklaşmasına rağmen neden soğuktur 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Dünyamızın ısı ve ışık kaynağı olan güneş tüm canlıların hayatta kalmasını sağlayan en önemli faktördür. Peki yükseklere çıkıldığında neden hava soğur? Normalde güneşe yaklaşan kişiler sıcaklığı daha fazla hissetmez? 149.5 milyon kilometre uzakta olan güneşe yaklaşmak bir dağa çıkmakla mümkün değildir. Yani en yüksek dağ olan Everest dağı dahi 9 kilometre yüksekliğindedir.
  En basit örneklerden biri ise Dünyanın şeklinden dolayı dönüş hareketlerinde güneşe her defasında 12 bin kilometre yaklaşığ uzaklaşmamız gösterilebilir. Bunun sonucunda ise Dünya Güneşe her yıl yaklaşık 5 milyon kilometre yanaşıp uzaklaşmaktadır.
  Güneşin dünyamız üzerinde ısınında kaynağı olmasının nedeni gönderdiği ışınlardır. Bu ışınlar güneşten çıktıktan sonra yer küreye çarpıp yansır. Bu yansıma ne kadar yukarıya çıkarsa o kadar etkisini kaybetmektedir. Bunun sonucunda ise yükseklere çıkıldığında havanın sıcaklığı azalmakta ve güneşin etkisi her yükselişte daha da azalmaktadır.
+ Yorum Gönder