+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Ters lalenin hayat döngüsünün diğer çiçeklerden farkı nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ters lalenin hayat döngüsünün diğer çiçeklerden farkı nedir
  ters lalenin hayat döngüsünün diğer çiçeklerden farkı nedir 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Ters Lale bitkisinin yaşam döngüsü genel olarak 3 temel bölüme ayrılır.
  Sonbaharda soğanlar toprağa dikilir. Toprak sıcaklığı kök gelişimi için uygun sıcaklığa düştükten sonra hızlı bir şekilde kök gelişmesi başlar. Böylece gelişme süreci başlar. Kök gelişimiyle birlikte sürgün gelişmesi başlar. Sürgün gelişmesi yavaş olup, kış boyunca devam eder.
  Erken ilkbaharda sıcaklığın yükselmesiyle sürgün gelişmesi hızla yükselmeye başlar. Bu gelişme dönemi çiçek oluşuncaya kadar devam eder. Ters Lale soğanı çiçek verecek kadar büyük değilse gelişme yaprak oluşumuyla son bulur. Çiçeklenmeden sonra hızlı bir şekilde yavru soğanların oluşması süreci başlar.
  İlkbaharın sonunda bitkinin üst aksamı korumaya başlar yavru soğanlar gelişmesini tamamlar. Bu düzenin sonunda soğanlar dormansi durumuna geçer. Bu dönemde tomurcukta farklılaşma görülür.
  Ters Lalenin yaşam döngüsü; organların büyümesi, gelişmesi ve yaşlanması şeklinde karakterize edilebilir. Bu döngüyü etkileyen dört faktör bulunmaktadır: Sıcaklık, ışık ve nem dır.
+ Yorum Gönder