+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Proteinler karbonhidratlar ve vitaminleri açıklayabilir misiniz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Proteinler karbonhidratlar ve vitaminleri açıklayabilir misiniz
  proteinler karbonhidratlar ve vitaminleri açıklayabilir misiniz 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Karbonhidratlar, proteinler ve yağlar
  Dengeli bir beslenme, vücudu sağlıklı tutmak ve iyileşmek için gereken tüm besinleri içermelidir. Bunun için ‘makro besinler’ olarak adlandırılan karbonhidratlar, proteinler ve yağların doğru şekilde dengelenmesi gerekir.

  Karbonhidratlar

  Karbonhidratlar vücudun temel yakıtı olan ve enerji sağlayan glikozu oluşturmak için vücutta parçalanır. Karbonhidrat içeren yiyecekler nişasta ve/veya şeker yönünden zengin ekmek, makarna, pirinç, kekler ve bisküviler gibi ürünleri içerir ve gram başına 4 kilokalori sağlar.

  Proteinler

  Proteinler kaslar ve deri gibi vücut dokularının gelişmesine ve onarımına yardımcı olan vücut yapı malzemeleridir. Süt ürünleri, et, sert kabuklu yemişler ve baklagiller gibi protein içeren yiyecekler gram başına 4 kilokalori sağlar.

  Yağlar

  Yağlar enerji depolama ve yalıtkan madde görevi görür. Ayrıca vücudun gerekli vitaminleri özümsemesine yardımcı olmak için gereken ‘esansiyel yağ asitleri’ni sağlarlar. Yağların kalorisi yüksektir (gram başına 9 kilokalori) ve bazı türlerinin ölçülü olarak yenmesi gerekmesine rağmen (aşağıdaki kutuya bakınız) kilo almakta zorlanan kişilere yağ oranı yüksek yiyeceklerden daha fazla yemeleri önerilebilir.

  Doymuş ve doymamış yağlar

  Doymuş yağlar kan kolesterolünde bir artışa neden olabilir. Ağırlıklı olarak yağlı et, iç yağı ve bazı margarinler gibi hayvansal ürünlerde ve tam yağlı süt, yağlı peynir, tereyağı gibi süt ürünlerinde ve kekler, bisküviler, börekler ve hamur işlerinde bulunduklarından hayvansal yağlar olarak da bilinirler. Doymuş yağ hindistan cevizi ve hurma yağı gibi bitkisel yağlarda da bulunabilir.

  Doymamış yağlar kan kolesterolünü düşürebilir ve ayçiçek yağı, mısır veya soya yağında bulunan çoklu doymamış yağları ve kolza (kanola) yağı ve zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağları içerir.
+ Yorum Gönder