+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Vücudumuzdaki sistemlerin birlikte ve eşgüdümlü olarak çalıştığını bir örnek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Vücudumuzdaki sistemlerin birlikte ve eşgüdümlü olarak çalıştığını bir örnek
  vücudumuzdaki sistemlerin birlikte ve eşgüdümlü olarak çalıştığını bir örnek 2. Leyla
  Devamlı Üye

  Vücudumuzdaki Sistemlerin Sağlığı ve Organ Bağışı

  Vücudumuzdaki bütün sistemler birbiri ile uyumlu ve eşgüdümlü çalışır. Örneğin sindirim sisteminde meydana gelen rahatsızlık bütün vücudun dengesini bozar.

  Zararlı alışkanlıklar
  Alkol sigara ve uyuşturucu maddeler bağımlılık yapan maddelerdir. Bu maddeler vücudumuzdaki bütün sistemleri etkiler, aralarındaki uyumu bozar. Ayrıca görme bozukluğu ve dikkat dağınıklığına sebep olduğu için çeşitli kazalara ortaya çıkmaktadır. Bu tür alışkanlıklar, merak, özenti ve arkadaşlar tarafından kabul görülebilme duyguları ile başlamaktadır. Arkadaşından böyle teklif geldiğinde "hayır" diyebilmemiz gerekir.

  Organ bağışı
  Kişinin hayatta iken kendi iradesi ile ölümünden sonra doku ve organlarının başka bir insanın tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir. Organ bağışlayabilmek için 18 yaşını doldurulmalıdır. Organ bağışı tanıklar huzurunda yazılı ve sözlü olarak yapılır. Doku ve organ bağış belgesi doldurulur, sonra doktora onaylatılır. Ayrıca öldükten sonra yakın akrabaları da organ bağışında bulunabilir. Kalp, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalp kapağı, gözün kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokular bağışlanabilir.

  Organ nakli
  Canlı ya da beyin ölümü gerçekleşen kişilerden organ nakledilebilir. Sağlıklı bütün organlar nakledilebilir.
+ Yorum Gönder


vücudumuzdaki sistemlerin birlikte ve eşgüdümlü olarak çalıştığını bir örnek