+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Çiçeklerde erkek organı dişi organının görevleri kısaca Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çiçeklerde erkek organı dişi organının görevleri kısaca
  çiçeklerde erkek organı dişi organının görevleri kısaca 2. Leyla
  Devamlı Üye

  Çiçek tohumlar vasıtasıyla yeni bireylerin oluşmasını ve bitkinin devamını sağlar.
  Tam bir çiçekte; çiçek sapı çiçek tablası çanak yaprak taç yaprak erkek ve dişi organlar vardır. Çiçek sapı çiçeği dala bağlar çanak yaprak taç yaprak erkek ve dişi organlar dıştan içe doğru sırayla dört halka şeklinde çiçek tablası üzerine dizilirler.
  Çanak Yaprak
  Genelde yeşil renklidir. Çiçeğin en dış kısmını oluşturur. Çiçek tomurcuk halindeyken çiçeği korur.
  Taç Yaprak
  Çiçeğin renkli ve kokulu kısmıdır. Tozlaşmada böcekleri çekerek bitkinin çoğalmasında önemli rol oynar.
  Erkek Organ
  İpçik denilen bir sap ile başçık denilen şişkin bir kısımdan meydana gelmiştir. Başçıkta içinde erkek üreme hücreleri (polen) bulunan çiçek tozu keseleri bulunur. Polenler olgunlaşınca keseler çatlar ve polenler etrafa yayılır.
  Dişi Organ
  Yumurtalık dişicik borusu ve tepecik olmak üzere üç kısımdan oluşur. Yumurtalıkta çok sayıda dişi üreme hücresi (yumurta) bulunur. Dişicik borusu tepeciği yumurtalığa bağlayan dar kısımdır. Tepecikte çiçek tozlarının yapışmasını sağlayan yapışkan bir sıvı bulunur.
  Erkek ve dişi organı bir arada bulunduran bitkilere “bir evcikli” erkek ve dişi organları ayrı bulunduran bitkilere de “iki evcikli” bitki denir. Meşe mısır çam kestane ve fındık bir evcikli söğüt antep fıstığı kenevir ve kavak iki evcikli bitkilerdir
+ Yorum Gönder


erkek organın görevi,  erkek organın görevleri,  erkek organ görevi,  erkek organın görevi kısaca,  çiçeklerde erkek organ,  çiçeğin dişi organının görevi