+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Ingilizce neden bu kadar yaygin bir dil? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ingilizce neden bu kadar yaygin bir dil?
  Ingilizce neden bu kadar yaygin bir dil? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ingilizce neden bu kadar yaygin bir dil  ingilizcenin yaygın ve en geçerli dil olması tamamen 2. dünya savaşı sonrasınaki süreçle bağlantılı bir şey. zamana bakacak olursak, fransa abd ve ingilterenin yardımıyla belini düzeltmiş, avrupadaki diğer devletlere gene baskın olarak bu ikili yardımcı olmuş, berlinin doğusunda ise yaşam adeta sabote edilmiş, ki radyosuna kadar yasak her şey.

  fransa haricinde, diğer avrupa ülkelerinde, soğuk savaş yıllarında yer eden abd-ingiltere, gene soğuk savaş nedeniyle önceliği ortada olan organizasyonlar kurmuş, gerek askeri olarak zorunlu da olarak buralarda tutunmuş, yerleşmiş, gerekse bürokratik olarak ön plana geçmişti, her ülkenin yönetimi ile abd arasında dönemin şartları gereği yoğun bi iletişim olması gerekiyordu, ki bunun dışında da nato, bm gibi gene abd-ingiltere organizasyonları dönemde büyük yere sahipti.

  aslına bakacak olursak, yaşamın sürdüğü tek yer abd ile ingiltereydi, fransada bile gene bi korku vardı, onun dışındaki avrupaysa zaten abdnin eline bakıyordu, devamlı bi tedirginlik hakimdi sovyet tehlikesinden dolayı. şartlar böyle olunca, en büyük etken yaşam tarzı oldu, doğu bloğunda baskıdan bunalanlar abddeki parıltılı yaşamı kendilerine rehber aldılar, yasak olan plaklarla gerek blues, gerek beatles vs. gibi grupları dinlediler, bloğun yıkılmasından sonraysa zaten bürokratik olarak ülke abdnin, ingilterenin ve bu ikilinin kurduğu uluslararası organizasyonların eline bakıyordu oluşmuş olan kutuptan dolayı.

  avrupanın geri kalanınaysa bu yaşam öğesinin yerini bürokrasi aldı, dil öğrenmek isteyen adamın birincil tercihi anlaşılabilir şekilde ingilizce oldu. aynı süreç türkiyede de yaşandı zaten, sovyet baskısı ve bunun doğurduğu gerilim yüzünden bi acil durum düzeni oluşturuldu diyebiliriz, bütün geçmişteki öğeler bir süre için, çok uzun bir süre için geriplana atıldı ki bu uzun süreçte de gene yabancı dediğimiz batı kutbu, öncelikle bm, nato gibi organizasyonlar, sonra da doğal olarak abd-ingiltereydi. dil tercihi de doğal olarak buraya yönlenmiş oldu.

  sömürgeler falan denmiş de onunla pek bi alakası yok, 2. dünya savaşına kadar türkiyede dışarıya okumaya öğrenci gönderilirken fransaya gönderilir, dil öğrenilirken gene fransızca öğrenilir, hatta dönemin romanlarında bahsedildiği gibi, evde fransızca konuşulur, bir de fransızca bilen bi dadı tutulurdu. dünyada da dil olarak gene fransızca birinci tercihti

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Ingilizce neden bu kadar yaygin bir dil

  Ingilizce Dünya dili oldugu için bu kadar yaygındır

+ Yorum Gönder