+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Bir arı kaç gün yaşar? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bir arı kaç gün yaşar?
  Bir arı kaç gün yaşar? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bir arı kaç gün yaşar

  arı hakkında bilgi

  Arı topluluğunda dış görevler işçi arılarındır. İşçi arılar kısırdırlar ve üreme özellikleri yoktur. Kışın 5-6 ay yazın 40-50 gün yaşarlar.

  Kraliçe arı kovanda tek bulunur.4-5 yıl yaşar bir defa çiftleşmeyle gün de 2-3 bin yumurta yumurtlamak suretiyle ömür boyu 1 milyondan fazla yumurta yumurtlayıp neslini devam ettirir.

  Kraliçe arı sürekli işçi arılar tarafından arı sütü ve polen karışımı ile beslenir. Arı sütü,işçi arılardan bakıcı olanların yutak altı bezlerinin ürettiği ,vitaminlerce zengin bir madde olup ,çiçek tozu polen ve ballarla karıştırılarak kraliçe arıya yedirilir. Kraliçe arının yumurtladığı özel gözenekler vardır. Yumurtalar 3 gün sonra çatlayarak açılırlar ve içinden gözsüz ve bacaksız kurtcuklar (lavralar) çıkar. Lavraların hepsi 3-4 gün hizmetçi arılar tarafından sadece arı sütü ile beslenirler. Hızla büyüyerek bu 3-4 günlük sürede doğuştaki ağırlıların 1000 misline çıkarlar. Bundan sonra ise arı sütü yerine poeln ile karıştırılmış bal yerler. Sadece bir kaç seçiliş lavra erkek arı olup döllenme yapacağı arı sütü ile beslenmeye devam edilirler. 6 günde 1570 kere büyüyen lavra,altıncı günün sonunda koza devresine girerler. Bakıcı arılar koza gözeneklerinin ağzını balmumu bir kapak ile kapatırlar. 12 günlük koza devresinden sonra ise kapağı yırtarak çıkan genç arılar hemen 40 günlük ömürleri boyunca yapacakları görevlere başlarlar. Bu düzen böyle devam eder gider.

 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  Bir arı kaç gün yaşar?

  Arı türleri değişik bölge ve iklim yapısına göre farklı özelliklerde olabildiği gibi yaşam süreleride buna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ilıman ve sıcak iklimlerde arı yaşamı daha uzun olabilmekte soğuktan çok çabuk etkilenen arılar hava koşullarının kötü gittiği yerlerde daha kısa sürede ölmektedirler. Ortalama bir kraliçe arının ömrü sıcak iklinde 3 ile 6 yıl arasında değişirken soğuk kış ayalarında bu oran 4- 5 aya kadar gerileyebilmektedir. Arıların yaşam süreleri türlerine göre değişiklik gösterirken en uzun yaşayan arılar hiç şüphesiz kraliçe arılardır. Koloni içinde işçi arılar olarak adlandırılan ve kraliçe arıya hizmet eden işçi arılar en fazla 28 ile 35 gün arasında yaşarlar. Erkek arılar da yaşam olarak belirli olan görevlerini yapana kadar yaşar yumurtaları dölledikten sonra hemen ölürler.

+ Yorum Gönder