+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Neden mevsimler düzenini bozdu? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Neden mevsimler düzenini bozdu?
  Neden mevsimler düzenini bozdu? 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Biliyorsunuz artık mevsimler de şaştı. Yazla kış birbirine karıştı. Bu düzensizlik, hayvanların üzerinde de birçok değişikliğe sebep oluyor.
  Örneğin mart ayı gelmeden, daha ocak ayında kediler bağırmaya başlıyor. Bizler de ''zamansız bağırışa'' tepki gösteriyoruz. Oysa onlar da haklı Ne zaman sıcak ne zaman soğuk belli değil ki.
  * * *
  Bir başka konu da mevsimsel tüy değişimi Hayvanlar, yazlık tüylerini çıkarıp kışlıklarını giyerler. Bir ay süren tüy dökümü olması normaldir. Ama havalardaki dengesizlik, bu düzeni de bozdu.
  Hayvanlar ne zaman tüy değiştirir, belli olmaz oldu.
  Bu yüzden kedi ve köpeğinizi düzenli olarak tarayın, özel şampuanlarla yıkayın.
  Hava koşulları nasıl olursa olsun, kedi/köpeğinizin güvenliği ve rahatını sağlamanın en iyi yolu, onu evinizin, kendinizce en rahat ve güvenli bulduğunuz yerinde barındırmaktır.

  Yaz mevsiminin çok sıcak ve nemli ya da kışın çok soğuk günleri, kedi/köpeğinizin evden çok dışarıda vakit geçirdiği zamanlardır ve bu durum pek çok problemi de beraberinde getirir.

  Evden çok dışarıda bulunan pek çok kedi ve köpek evin kurallarını bilmeyebilir. Bu da eşyaları çiğneme ve mobilyaları tırnaklama gibi zararlı davranışlara sebebiyet verir. Bu nedenle, değerli eşyalarınızı ve bitkilerinizi kedi/köpeğin ulaşamayacağı yerde bulundurmaya özen gösterin.

  Sıcak havalarda dışarıya çıkmasına izin verdiğiniz kedi/köpeğiniz, evinize pire gibi istenmeyen misafirlerle dönebilir.

  Mevsimsel değişimler, kedi/köpek tüylerindeki değişimi de beraberinde getirir. Kedi/köpeğinizin tüylerini düzenli olarak taramanız, halı ve mobilyalarınızın üzerindeki tüylerin azalmasını sağlayacaktır.

  Yaz Mevsimi

  Yazın sıcaklığı kedi/köpeğinizin vücudundaki stres seviyesini arttırır. Bu nedenle, kedi/köpeğinizin, bu sıcak yaz günlerini evinizin gölgede kalan bir bölümünde geçirmesini sağlamalısınız. Kedi/köpeğinizin bulunduğu evinizin bu bölümünün, klima ya da açık bırakacağınız pencereler vasıtasıyla serin kalmasını sağlayın ve yine bu odada kedi/köpeğinizin ulaşabileceği bir yerde her zaman taze bir kap su bulundurmayı unutmayın.

  Kedi/köpeğiniz tüm gününü ev dışında geçiriyorsa, kaldırımların çok fazla ısındığı yaz günlerinde, onun gölgede ve de tercihen çimenlik bir alanda olmasını sağlayın. Günün farklı zamanlarında kedi/köpeğinizin bulunduğu alanın gölgede kalıp kalmadığını kontrol edin.

  Yaz mevsiminde kedi/köpeğinizin suya olan gereksinimi artar. Bu gereksinimi karşılamak için daha geniş su kapları ya da suya dilediği zaman ulaşabileceği ortamlar hazırlayın.

  Pek çok veteriner, tüyleri sıcağı izole ettiği için, kedi ve köpeklerin traş edilmemesini tavsiye etmektedir.

  Kalın tüylü kedi ve köpek ırkları, özellikle sıcak ve rutubetli havalarda hasta olmaya eğilimlidir. Pek çok kalın tüylü köpek, çok sıcak havalarda su birikintilerinde tembelce oturmaktan büyük keyif alır.

  Yaşlı ve yavru kedi/köpekler ve çalışan köpekler yüksek hava sıcaklıklarından etkilenme riski taşımaktadırlar.

  Çok sıcak yaz günlerinde arabanızla yaptığınız kısa yolculuklarda (araba ile alışverişe gitme vs.) köpeğiniz ya da kedinizi yanınıza almak yerine evde bırakmayı tercih edin. Camının aralık olduğunu düşünsek bile, arabanızın içindeki sıcaklık değeri, 30 dakikadan az bir sürede 130 dereceye ulaşabilir. Çok sıcak yaz günlerinde köpeğinizle koşmak ya da bisikletle tur atmak, sevimli dostunuzun sağlığını tehlikeye sokabilir. Kedi/köpeğinizin vücut ısısının da sizinki gibi egzersiz esnasında arttığını unutmayın. Ancak sizden farklı olarak kedi ve köpekler terleyemezler. Onlar sık sık soluk alıp vererek, vücutlarındaki fazla ısıyı dışarı atarlar.
+ Yorum Gönder