+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Ekonomi ve iktisat arasındaki fark nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ekonomi ve iktisat arasındaki fark nedir?
  Ekonomi ve iktisat arasındaki fark nedir? 2. Leyla
  Devamlı Üye

  1.ekonomi, batı kaynaklı bir sözcük olarak, iktisadi yaşamda politikadan soyutlanmış, matematiksel büyüklüklerin incelendiği, insan tercih ve tavırlarının da soyutlama yöntemi ile sözkonusu matematik kuramlara eklemlendiği bir bilim dalını ifade eder. iktisat ise, tanımını doğu kaynaklarında bulan ve batılı ekonomik anlayışın üzerine bizatihi tek tek iktisadi aktörlerin salt ekonomik olmayan ama politik tercihlerinin de çeşitli bilimsel yöntemlerle analiz edildiği * bir çok yönlü bilimdir.

  3.biri aynı kavramın farsça kökenli ifadesiyken diğeri anglo kökenli hali..


  ekonomi ise ingilizcede "economy"dir. burada bir makro bazda dünya ya da bir ülkenin, mikro bazda ise bireylerin, şirketlerin, iktisadi kuruluşların durumu kastedilmektedir.

  iktisat bölümünde okuyan birisinin ingilizce olarak ben economy'de okuyorum demesi yanlıştır. hatta dönem sonu evaluation kağıtlarına bölüm olarak economics yerine "economy" yazan öğrencilere kızan hocalar tanırım.

  ha bu arada "economic" kelimesi de "iktisadi" anlamına geldiği gibi "tasarruflu, ekonomik" anlamına da gelmektedir. diyorsanız ki "peki economical ne bok oluyor?" işte buna da birisinin ingiliz ingilizcesi*diğerinin de amerikan ingilizcesi * olduğunu söyleyerek yanıt veririm. ama her ikisi de her iki ingilizce bölgesinde çok yakın anlamlarda da kullanılırlar.
  7.ekonomiyi g7 ulkelerinde okursunuz, iktisadi ucuncu dunya ulkelerinde.
  9.hiçbir fark yoktur. birini diğerinin yerine rahatlıkla kullnabilirsiniz.
  ingilizcedeki "economics" kelimesinin karşılığı da "economy" kelimesinin karşılığı da "iktisat" veya "ekonomi"dir. ingilizce'deki economics ve economy kelimelerinin farklı anlamlar taşıdığı doğrudur, anca bu, türkçe'deki iktisat ve ekonomi kelimelerinin bunlardan biri ile ayrı ayrı örtüştüğü anlamına gelmez.
  economics kelimesindeki "bilim" anlamını vurgulamak istiyorsanız seçiminize bağlı olarak "ekonomi bilimi" veya "iktisat bilimi" diyebilirsiniz, her ikisi de doğrudur.
+ Yorum Gönder