+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Hangi ülkelerde muson iklimi görülmez Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hangi ülkelerde muson iklimi görülmez
  hangi ülkelerde muson iklimi görülmez şıklar a hindistan b bangladeş c japonya d ise rusya 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Bu iklim,yan yana bulunan büyük bir kara parçası ile geniş bir denizin, sıcaklık ve basınç farkından oluşan muson rüzgarlarının etki sahalarında görülür. Muson iklimi çeşitli tipleri ile Güney, Güneydoğu ve Doğu Asya’da geniş alanlara yayılmıştır. SICAKLIK:Yıllık ortalama sıcaklık 20’nin üzerindedir. Ancak, muson ikliminin yayıldığı geniş alanlar arasında belirgin konum farklılıkları olduğu için, sıcaklık bölgeden bölgeye değişir.
  Örneğin;Hindistan’ın güneyinde sıcak, Japonya’nın kuzeyinde ise soğuk bir muson iklimi görülür. Yıllık sıcaklık farkı 10 civarındadır.
  YAĞIŞ:Yazları,muson yağışları denizden geldiklerinden bol yağışlıdır. Kışlar ise rüzgarların karadan esmesinden dolayı kurak geçer. Yağış miktarında, yer şekillerine bağlı önemli farklılıklar görülür. Örneğin; Hindistan’ın iç kısımlarında yıllık yağış miktarı 1000-1500 mm’yi nadiren geçer, buna karşılık Batı Gat Dağları ve Himalayalar’ın güney yamaçları gibi,nemli hava kütlelerine bakan dağ yamaçlarında 5000, 8000 hatta 10000 mm’den daha fazla yağış görülebilir.Bu bölgedeki Assam bölgesinde, bir dağ yamacındaki Çerapunçi’de yıllık yağış 11 metre olarak ölçülmüştür. Burası dünyanın en çok yağış alan yeridir.
  BİTKİ ÖRTÜSÜ:Bitki örtüsü,iklim farklılıklarına bağlı olarak bölgeden bölgeye değişiklikler gösterir. Bazı bölgeler yazın yeşillenen muson ormanları ile kaplıdır.Bazı muson ülkeleri ise az yağışlı olduğundan buralarda savan görülür.
+ Yorum Gönder