+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda İlkokullarda neden düz yazıdan el yazısına geçildi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İlkokullarda neden düz yazıdan el yazısına geçildi?
  İlkokullarda neden düz yazıdan el yazısına geçildi? 2. Leyla
  Devamlı Üye

  El yazısı uygulamasının oncelikle batı özentisi olmadığını vurgulamak istiyorum.Batıyı takip etmek globallesen dünyada herkes tarafından olan birşey . El yazısının faydalarını ögrenmek yerine çocuğum okula başladıgında zorluk cekmesin diye kendi bildigimizle okuma yazma ögretmek hiç doğru bir sey değil. Şimdi el yazısının faydalarından bahsetmek isterim.
  El yazısı küçük kas gelişimi için oldukça faydalı bır uygulama
  ve de kelımenın tamamını görerek parça bütün ilişkisini oldukça çabuk kavramaya yardımcı oluyor ve çevreyle birlikte gelişen zekada olaylara kolay yolla pratik çözümler bulunabılmesini kolaylaştırıyor.
  Bilimsel açıklamalar göz ardı edilmemeli.
  Artı ortaokula geçildiğinde öğrencilerde düz yazı yazıcak diye bi kaide yok o öğrenciye kalmış bir durumdur. Öğrenci isterse el yazısı yazmaya devam edebilir.

  Geçen günler okuduğum bir haberden bahsetmek istiyorum bunun yanında sürekli eleştirdigimiz avrupa düşünün artık bilgisayar çağında olan insanlarız ve artık yeni bir sistemle bilgisayarlı bir eğitim öğretime gecilecegi ve el yazısının miyadının doldugunu savunan bir sisteme şöyle cevap veriyor :


  öğrencilerin klavye ile yazma yeteneklerini geliştirmelerine ağırlık verilecek. Yetkililer, internetle iletişim çağında gençleri bu şekilde modern dünyaya daha iyi hazırlayacaklarını söylüyorlar.
  Ancak ABD okullarındaki bu eğilimi eleştirenler de çok. Bu çevreler, harfleri itinayla birleştirerek yazmayı öğrenmenin yüzyıllara dayanan bir gelenek olduğunu ve el yazısının sadece güzelliği için değil, hayatta lazım geldiği için de öğrenilmesi gerektiğini savunuyorlar.
  Indiana Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma , el yazısının beyin gelişimini iyi yönde etkilediğini gösterdi. Üniversiteden Karin Harman James, “El yazısı çocuğun sağlıklı gelişimi için çok önemli. Klavye bunun yerini tutamaz” dedi.
 3. Ziyaretçi
  elyazısı tamam ama 3 ve 4.sınıftan sonra okudukları kitaplar düzyazı olduğu için çocuklar çok zorlanıyor yani tümk
  itaplar elyazısı basılmıyor yazma başka okuma başka oluyor
+ Yorum Gönder


neden el yazısına geçildi