+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Pankreas hangi sistem içerisinde yer alan bir organdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Pankreas hangi sistem içerisinde yer alan bir organdır
  Pankreas hangi sistem içerisinde yer alan bir organdır 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  İSTANBUL - Sinsi ilerlediği ve geç tanı aldığı için pankreas kanseri en çok korkulan kanser türlerinden biri. Ancak birçok kanser türü gibi pankreas kanserinde de kişiselleştirilmiş tedavi yöntemleriyle başarılı sonuçlar alınıyor.

  Özellikle pankreasın baş bölgesine yerleşen tümörlerde, genel cerrahinin en iddialı ameliyatlarından Whipple yöntemi tercih ediliyor. Genel Cerrahi Uzmanları Prof. Dr. Metin Çakmakçı ve Op. Dr. Kemal Raşa, organın vücuttaki işlevi ve pankreas kanseri hakkında merak edilen soruları yanıtladılar. İşte soru ve cevaplarla pankreas ve korkulan hastalık pankreas kanseri:

  Pankreasın vücuttaki görevi nedir?
  Pankreas, vücudun en önemli organlarından biri olarak kabul ediliyor ve iki önemli rolü bulunuyor. Birincisi, endokrin rolü. Pankreas bu yönüyle vücutta belli hormonların salgılanmasını ve uyumunu sağlıyor. Bunların başında, şeker metabolizmasını düzenleyen insülin ve glukagon gibi birbiriyle karşıt olan iki hormon geliyor. Pankreasın ekzokrin adı verilen ikinci rolü ise sindirim sisteminde, proteinlerin ve bazı kompleks moleküllerin sindirilmesini sağlayan bir pankreatik sıvı üretmesi. Bu sıvı, pankreasın kanalı yoluyla ana safra kanalına, oradan da onikiparmak bağırsağına akıyor. Gıda ile karşılaştığında o gıdanın içindeki molekülleri daha küçük moleküllere ayırarak besinin sindirim sisteminden emilebilmesini ve kana karışmasını sağlıyor.

  Pankreas vücudun hangi bölgesinde bulunuyor?
  Pankreas, retroperiton adı verilen karın arka duvarının hemen önünde ve midenin arka komşuluğunda yer alan yaprak biçiminde bir organ. Ana safra kanalı, onikiparmak bağırsağı ve karaciğer ile de yakın komşulukta olan pankreasın üst sindirim sisteminin tam merkezinde olduğu söylenebilir.

  Pankreasın ne tür hastalıkları var?
  Pankreas ile ilişkili hastalıklar üç ana grupta değerlendirilebiliyor. İlk grubu pankreasın işlevleri ile ilişkili hastalıklar oluşturuyor. Sindirimle ilgili ekzokrin işlev bozuklukları da görülmekle birlikte, bu grubun büyük bölümünde, başta diyabet olmak üzere endokrin bozukluklar yer alıyor. Diğer bir grubu, pankreasın iltihaplanması olarak düşünülebilecek akut ve kronik pankreatitler oluşturuyor. Son grupta ise pankreasın iyi huylu tümörleri ve kanserleri yer alıyor. En sık görülen pankreas kanseri, pankreasın ana dokusundan köken alan adenokanserlerdir. Daha az görülen ve pankreasın nöroendokrin dokularından köken alan kanserlerin ise hem tanıları hem de tedavileri adenokanserlerden farklıdır.
+ Yorum Gönder


pankreas hangi sistem içerisinde yer alan bir organdır