+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Düz liseden anestezi bölümü okumak için gerekenler neler? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Düz liseden anestezi bölümü okumak için gerekenler neler?
  düz lise ögrencisinin anestezi bölümü okuması için gereken nitelikler nelerdir? 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Anestezi bölümü sağlık alanının en revaç bölümlerinden bir tanesi, sebebi ise hem maaşının fena olmaması hem de iş istihdamının baya olmasından kaynaklı. Bu sebeple yeni tercih yapacak arkadaşlardan birçok soru geliyor, örneğin; anestezi bölümüne düz liseler girebilir mi? Hem evet hem hayır. Evet kısmı sağlık meslek liselerinin doldurmadığı yerlere girebiliyorlar, kafkas üniversitesi gibi. 2012 anestezi taban puanları eklendi!

  Hayır kısmına gelince, anestezi bölümünde öncelik sml diye bahsedilen sağlık meslek liseleri mezunları önceliklidir. Yani sml mezunları sınavsız geçiş haklarını kullanarak okul puanlarıyla tercihte bulunurlar daha sonrasında ise eğer yer kalırsa (nitekim birçok okulda yer kalmıyor) lise farketmeksizin başvuran arkadaşlar sıralamaya konuluyor.

  Peki bu durum özel üniversiteler içinde geçerli mi? Tabii ki özellikle de vakıf üniversitelerinin tam/yarı burslu gibi ücretsiz okunabilen kontenjanları sml mezunlarını ile dolmaktadır.

  YGS 2 ile öğrenci alan anestezi bölümüne başvururken yanındaki özel durumlara da dikkat etmek lazım. Başvuru klavuzunda görebileceğiniz, yerleştirme öncelikleri var. Örneğin ufuk üniversitesi anestezi bölümü (Tam Burslu) YGS-2 3 kişi 185.215 puan 11,2,D,93. Buradaki 11, 2011 mezunu, 2 sağlık meslek lisesini, d il dışı meslek liseleri de olabilir, 93 de 1993 doğumlu demek. d yerine i yazarsa bu da il içi demek, yani öncelik üniversitenin bulunduğu yerdeki sml mezunları alınacak.

  Anestezi bölümü okumak istiyorsanız aşağıdaki tüm yazıları mutlaka okuyun, yazılar trakya üniversitesi mezunu ve anestezi teknikeri tarafından yazılmıştır. Daha sonra sorunuz olursa çekinmeden danışın!
+ Yorum Gönder