+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Laiklik hayatımızı nasıl etkiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Laiklik hayatımızı nasıl etkiler
  laiklik hayatımızı nasıl etkiler 2. Leyla
  Devamlı Üye

  eskiçağlardan beri din, insanların, günlük yaşamında, toplumsal düzende ve devlet yönetiminde etkili oldu. özellikle hıristiyanlık avrupa'da ortaçağ sonlarına kadar her alanda söz sahibiydi. papalar krallara hükmedebiliyor, papaz, rahip, ya da keşiş gibi din adamları hıristiyan dininin kurallarına göre insanların yaşamını yönlendiriyorlardı.

  zamanla değişen ve gelişen ticaret ilişkileri, kentlerin zenginleşmeye başlaması, hıristiyan olmakla birlikte ayrı mezheplerden olanların çoğalması gibi etkenler hıristiyan dininin dönemin yeni koşullarına göre gözden geçirilmesini gerektirdi. 16. yüzyılda dinde reform hareketi oldu. edebiyat, sanat ve bilimde rönesans diye adlandırılan canlanma ve atılım dönemi de 15. ve 16. yüzyıllarda gerçekleşti. böylece hıristiyan dünyasında din, yaşamın birçok alanında etkisini yitirmeye başladı. özellikle eğitim ve öğretim alanında yenileşmeler oldu. din kurallarına uygun eğitim yapan kurumların yani sıra özgür düşünceye ve inanç özgürlügüne dayanan eğitim kurumları devlet tarafından açılmaya başlandı. 1789 fransız devrimi'nden sonra laiklik yavaş yavaş devletin bütün kurumlarında ve toplumda kendini kabul ettirdi.

  en son 2008'de türkiye'de parti kapatma davalarıyla ilgili olarak avrupa birliği, jakoben laiklik yerine demokratik laiklik kavramını tercih ettiğini belirtmiştir
+ Yorum Gönder