+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Trafik levhalarındaki renkler ne anlama gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Trafik levhalarındaki renkler ne anlama gelir
  lütfen trafik levhaların renklerinin ne anlama geldigini söylermisin :( ? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye


  trafik levhaların renkleri nelerdir


  Standart Trafik Levhalarında Kullanılan Renkler

  Tehlike uyarı işaretleri, genel olarak beyaz zemin rengi üzerinde kırmızı bir çerçeve ve siyah sembollerden oluşan üçgen levhalardır.Trafik tanzim İşaretlerinde TT-1 nolu Yol Ver ve TT-2 nolu Dur dışındaki tüm işaret levhaları daire şeklindedir. Bu işaretler, mecburiyet gösteren işaretler hariç genellikle beyaz zemin üzerinde kırmızı bir çerçeve ve siyah bir sembolden oluşur.

  Mecburiyet gösteren işaretler ise genel olarak mavi zemin üzerinde ok ve sembollerden ibarettir. TT-1 nolu Yol Ver işareti, beyaz zeminli ve kırmızı çerçeveli eşkenar üçgen bir levha olup, levha üzerinde herhangi bir sembol bulunmaz.Üçgenin tepe noktası aşağıya gelecek şekilde kullanılır.


  Kırmızı Işık

  Yolun trafiğe kapalı olduğunu bildirir. Aksini gösteren bir işaret yoksa hiç bir yöne hareket edilemez, sürücülerin beklemesi gerekir.

  Yeşil Işık

  Yolun trafiğe açık olduğunu bildirir. Aksini gösteren bir işaret yoksa durmadan geçilir. Bu ışık yandığında sürücüler dönüş kurallarına uygun olarak sağa ve sola dönüşlerini tamamlayabilirler.

  Sarı Işık

  Uyarı anlamında olup, kırmızıdan sonra yanarsa yolun trafiğe açılmak üzere, yeşilden sonra yanarsa da yolun trafiğe kapanmak üzere olduğunu bildirir.

+ Yorum Gönder