+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Ağaç ve çocuk sevgisi ile ilgili kısa konuşma Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ağaç ve çocuk sevgisi ile ilgili kısa konuşma
  ağaç ve çocuk sevgisi ile ilgili kısa bir konuşma 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ağaç ve çocuk sevgisi

  Akhisar Sağlık Eğitim Kültür Vakfı kurulduğu günden bu yana çevre ve yeşil dostu olmasından kaynaklanan özelliği ile Akhisar da uygun görülen birçok alanda fidan dikerek faaliyetlerini görselleştirdi. Bazen taleplerimiz değerlendirildi, bazen de yer gösterildi. Bu taleplerin çift yönlü aynı zamanda olumlu sonuçlarla değerlendirilmesi Akhisar ın bu gün yeşil bir çevreye sahip olmasında mutlaka ki etkin oldu.

  1994 yılının Nisan ve Mayıs aylarında o zaman ki Çevre Bakanımız Rıza Akçalı beyin liderliğinde gölet alanına binlerle sayıda dikmiş olduğumuz ağaçların gölgesinde bu gün oturmaktan onur duyuyoruz. Su deliğine diktiğimiz fideler bu gün kocaman ağaç oldular. Çağlak bölgesine diktiğimiz çam fidanları, karahöyük dağına diktiğimiz çam fidanlarıyla, karahöyük dağında çimlendirme yaptığımız tohumlarla en az 20. 000 bin canı yaşattığımızı düşünüyorum. Bu duyguyu tatmak diktiğiniz ağacın günden güne büyüdüğünü görmek hele de ekolojik sisteme sağladığımız kültürel ve insani destek her şeyin üstünde.

  Toplum olarak yeşil alanları seviyoruz. Son yıllarda denizdense ağaçların olduğu bölgeler dinlenme alanı olarak gündemde. Hepimiz biliyoruz ki ağaçlar ürettikleri oksijen, emdiği toz, emdiği radyoaktif maddelerle ve doğaya bağışladığı suyla gerçek bir hazine.

  Ağaçlar olmasaydı bugün dünya kesinlikle varolmayacaktı demek o kadarda zor olmasa gerek.

  Toprağa ne gömersek gömelim zaman içinde hepsinin çürüdüğünü yok olduğunu görebiliriz. Ama çekirdek öyle değil. İşte sevgili doğa severler bize oksijeni sağlayan daha doğrusu dünyanın varoluşunun ana teması olan ağaçlar, mitolojik değeriyle tüm kutsallığıyla hayatımıza değer katmaya devam etmekte.

  “Akhisar 1. Uluslararası Çocuk ve Doğa Festivali” projesi kapsamında AK-SEK Vakfı faaliyet alanı içinde 333 adet meyve çekirdeği çimlendirmiştir. Gölet alanında Belediyemizin göstermiş olduğu alana 130 adet meyve ağacı dikilmiştir. Yapılan bu hizmetin tamamı ekolojik dengenin sürekliliği amaçlıdır. İnsanı; Hayvanı; Ağacı korumak felsefesinden yola çıkarak ARILARIN, TIRTILLARIN, TÜM KUŞLARIN, KAPLUMBAĞALARIN vs…yaşam standartlarının fiziksel, kimyasal ve biyolojik varlıklarıyla sebeplenmeleri ilke edinilmiştir.


+ Yorum Gönder