+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Lale soğanı hangi mevsimde ekilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Lale soğanı hangi mevsimde ekilir
  Lale soğanı hangi mevsimde ekilir? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Lale soğanı hangi mevsimde ekilir hakkında bilgi

  Genelde soğanlı bitkiler ilkbaharda çiçeklenenler ve sonbaharda çiçeklenenler olmak üzere iki kısma ayırabiliriz. Bunlardan güz soğanları bulunduğumuz şehrin iklim koşullarına göre dikim zamanlarında farklılıklar gösterebilirler.

  lalesoanı.jpg
  Eğer soğuk iklime sahip bölgede iseniz, soğanlar genelde Eylül ve Kasım ayları arasında dikilmelidir. Eğer ılıman iklim özelliklerine sahip yerde iseniz, yine Eylül ayından itibaren Ocak ayına kadar olan aralıkta soğan dikimini yapabilirsiniz. Yaz soğanları ise genelde Mart – Haziran ayları arasında dikilirler. İklim soğuksa yaza doğru, sıcaksa mart ayından itibaren dikebilirsiniz.

  Laleler genelde bahçeler için kullanılır. Bunun sebebi de yılda bir kere çiçek açmasıdır. Bu yüzden evde yetiştiricilik için pek tercih edilmezler. Olsun ben yine de yetiştirmek istiyorum diyenler olursa saksıda da rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

  LALE SOĞANI NASIL EKİLİR ?

  Lale soğanı ideal olarak Kasım ayları gibi ekilir genelde. Ilıman iklimlerde Şubat ayına kadar olan dönemde de ekilebilir. Soğanın dikimi yapılırken sivri kısmın yukarı gelmesine dikkat etmeniz gerekir. Dikim derinliği ise soğanın kendi hacminin yani büyüklüğünün göz kararı iki katı kadar derine dikilmesi gerekir. Tabi bu derinlik bulunduğunuz yerin iklimine, hava şartlarına göre de değişiklik gösterir. Örneğin ılıman iklime sahip güney kesimlerde soğanın baş kısma toprağın bir miktar altında olsa yeterli. Ancak soğuk bölgelerde ise yukarıda tarif ettiğim şekilde dikilmelidir. Bunun en önemli sebebi ise soğuktan etkilenmemesidir.

  Lale ekiminde en önemli konu ise ektiğiniz lalelerin açık alanda ve soğuk-serin bir yerde bulunması gerekmektedir. Buradan da anlıyoruz ki lale bir ev bitkisi değil daha çok teras, bahçe, yani bir dış mekan süs bitkisidir.
+ Yorum Gönder


lale hangi mevsimde ekilir,  lale ne zaman ekilir ,  Van lalesi ekme zamanı,  lale ne zaman dikilir,  lale hangi ayda ekilir,  lale tohumu ne zaman ekilir