+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Discus balığı 1 ayda kaç yavru üretmektedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Discus balığı 1 ayda kaç yavru üretmektedir
  discus balığı 1 ayda kaç yavru üretmektedir 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Discus Bakımı ve Üremesi


  discusbaligi.jpg

  Bu bir çok akvaryumcununamacıdır.hakkında az bilgi sahibi olduğumuz discusun ilginç kuluçkadevresi oldukça zor bir devredir.Yumurtalarla ilgilenir.Lavralarıyumurtadan çıkarır ve onları beslerler.Yavrular yüzmeye başladıklarındahiç birinin kayıp olmamaması için onları dikkatle izlerler.Onları takipeder yuvaya geri getirirler. hatta yavru discuslar yüzmeye başladıktansonra onlara deri sekrasyonu için dahi yardımcı olurlar.Yavrular kendikendilerine bakabilir hale gelinceye kadar onlara bakarlar.Ancak tümbunları görebilmek için ilk önce discusun yumurtlamasından itibaren onugözlemeniz gerekir.Discus çifti birbirlerini bulduktan kısa bir süresonra çiftleşmelidirler. Bunu beklemek sabır işidir.

  Uygun çiftlerin çiftleşmesi aylar hatta haftalar alabilir.Bir yaşınageldiklerinde üreyebilirler.1'den üç yaşına kadar başarıylaüreyebilirler.Discusların düşük atmosfer basıncı periodlarındaüredikleri söylenir.Ancak bu hipotez yalnızca bu konudaki düşüncelerdenbiridir. Dişi bir discus haftada bir yumurtlayabilir yine bir dişidiscus 6ayda bu şekilde yirmi takım yumurta dökebilir.

  Tabii normalde dişi önce doğurduklarına bakacak bunlar tanktanalındıktan sonra tekrar yumurtlayacaktır.Bu arada da yumurtlamadayumurta yiyici discuslar görülmüştür.Yumurtlama işlemi esnasında discusbirkaç ay dinlenebilir.Bu gibi bir durumda çiftleşme için ideal olanbir çift dahi aniden yumurtlamayı durdurur.Ve sonra aniden yumurtlamayabaşlar.Discusun yumurtlamaya başlayacağı önce balığın renk değişimindenanlaşılır. Özellikle vücudunun arka kısmı daha da koyulaşır.Son dörtçizgi daha belirgin bir hale gelir yine kuyruk yüzgeci daha belirginbir hal alır vücut rengi gitgide koyulaşır bunlar yumurtlamanınişaretleridir.

  Balık yumurtlama konisinin yanına gelir vücudundan bir titreme geçer.Butitreme özellikle baş kısmında belirginleşir. Yüzgeçleri titrer vebirbirlerine doğru yaklaşır Baş sallama hareketi görülebilir.

  Dişi sürekli olarak koniye doğru yüzer. Yumurtlama başlamak üzeregibidir.Ancak dişi yine hazır değildir. Her ikisi de koniyi tekrartekrar temizlerler. Bu temizleme hareketi yumurtlamanın çok yakınolduğunun göstergesidir.Dişinin ovipozitörü belirgin bir halalır.Vücuddan 3-4 mm dışarı çıkar. Erkeğin üreme organı dahakısadır.Dişi tekrar yumurtlama dememesi yapar. Erkek yanında durur. Bunedenle yumurtlamanın diğer akvaryumlardan görülmemesi gerekir. Yoksabalık yanaşamaz. Bütün gün süren yumurtlama hazırlığından sonra gerçekyumurtlama başlar.

  Discus'lar akşamüstü yumurtlamayı tercih ederler.Dişi, yumurtlamakonisine doğru yüzer.Sırayla 10-20 arası yumurta bırakır. Bir takım,genelde 200 yumurtadan, daha iyi bir takım, 300 yumurtadan ve en fazla400-500 yumurtadan oluşurlar.(500'ün üstü çok istinai bir durumdur.)Her yumurtlayıştan sonra dişi,erkeğin yumurtaları dölleyebilmesi içinyer bırakır. Bu sırada tankta akınta olmamalıdır, bu nedenle filtrelerkapatılmalıdır. Yumurtlama 1 saatcivarında devam eder.

  Balıkları izlerken onları rahatsız etmemeye özen göstermeliyiz. Busırada çiftlerden hangisinin erkek ve dişi olduğu kolayca tespitedilebilir.Ayrıca balıkların birbirlerine karşı davranışlarını da busırada görebiliriz. Eğer discus çifti iyi anlaşıyorlarsa, yavrularınyaşam şansları o derece artar.

  Yumurtaları bıraktıktan sonra onları sürekli olarak göğüsleriylekontrol ederler. İyi bir çift belli aralıklarla nöbetleşe beklerler.Çift kavga etmeye başlarsa, durum kritikleşir. Kavgalar artarsa çiftleryumurtaları yiyebilir. Tek bir balık bırakmak da problemi, çözmez ancakbir balık yalnız başına yavrulara bakabilir.

+ Yorum Gönder