+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Mendel bezelyeleri nasıl eşlemeye karar vermiş Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mendel bezelyeleri nasıl eşlemeye karar vermiş
  mendel bezelyeleri nasıl eşlemeye karar vermiş?
  mendel ve kalıtım nedir? 2. Gizliyara
  FoRuMaciL Security


  Mendel ilk deneylerini sadece bir karekter bakımdan fark gösteren bezelyelerle(Pisum sativum) yapmıştır.daha sonra iki ve üç karakter bakımından fark gösteren bezelye çeşitlerei ilede yapmıştır.Örnegin ,tohumları her zaman yuvarlak olan bezelyeden aldıgı yozları tohumları her zaman buruşuk olan bezelyeye serperek tozlaştırdıgında meydana gelen oğul döllerin ana-babadan birine benzediğini ve diğerine banezmedigini görmüştür.

 3. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  Mendel yasalarına göre kalıtlanması.

  Çevre etkileriyle köklü olarak değiştirilemeyen özelliklerin, döllenme sırasında, dişi ve erkeğin kromozomları yoluyla bir kuşaktan ötekine geçmesi, soya çekim, irs, irsiyet, veraset.
  Biyolojik özelliklerin, genlerin, bir dölden diğerine aktarılması. Genler hem birbirleriyle hem de bulundukları çevreyle etkileşerek, belirgin özellikleri yani fenotipleri oluştururlar. Bu nedenle oğul döl ebeveynine veya akrabalarına, diğer bireylere oranla daha çok benzerlik gösterir.
  Belirli bir özellik veya niteliğin ebeveynden yavrulara aktarılması, ırsiyet.
  Bir bireyin genetik yapılanması.
  Kalıtım kuralları ve kalıtsal özellikleri konu alan biyoloji dalı, soya çekim.

+ Yorum Gönder