+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Keman ne işe yarar nerede yapılmıştır niye keman adını almıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Keman ne işe yarar nerede yapılmıştır niye keman adını almıştır
  keman ne işe yarar nerede yapılmıştır niye keman adını almıştır 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  KEMAN NEDİR?

  Keman dört telli olup, yaylı sazlar ailesinin en küçük üyesidir. Telleri kalından inceye sol, re, la, ve mi'dir. Kemanda perde yoktur. Keman yayına arşe denir. Yapay veya gerçek at kılı kullanılır. Sadece kıllardan ses çıkması da mümkün değildir, bunun için her zaman çalmaya başlamadan önce mutlaka reçine sürülmelidir.


  ARŞE (KEMAN YAYI)?

  1.Yaylı çalgıları çalmakta kullanılan at kuyruğundan yapılan alettir.

  2.Keman ve diğer yaylı çalgılar olan, viyola viyolonsel kontrobası çalmak içi kullanılır. zaten diğer adıda yay olarak bilinir. tahtası tek parçadan oluşur ve üstündeki kıllarda at kuyruğudur. sadece bir sopa gibi görünsede iyi bir arşe yapmak çok büyük ustalık ister. keman çalma olgusunda iyi bir kemana sahip olmak kadar iyi bir yayada sahip olmak önemlidir.

  3.Bir diğer adı da fiddle sticktir.her ne kadar sentetik maddelerden yapılan arşe ler bulunsada ve bazı müzisyenler, başarılı bulduklarını söyleseler de en iyi arşe lerin at kuyruğu kılından yapıldığı bir gerçektir..
  iyi bir arşe çalındıktan sonra gevşetilmeli,ilk kullanımında en az 20 dakika,sonrasında ise çalınan süreye bağlı olarak periyodik aralıklarla reçinelenmelidir.

  4.Dip, orta ve uç kısımları olan yaylı çalgı aparatı. keman çalınmaya ilk başlandığında arşenin tutuş şekli, teller üzerinde yayın konumlarına çok dikkat edilmelidir. arşe bir arabanın direksiyonu gibidir. yayımızı çekerken sağa sola kaydırmamalıyız. kemanda üst köprü(üst eşik) ve klavyenin üst köprüye yakın olan bitiş kısmı nın arasında yay çekilmelidir. usta kemancılar yayın çekilme güzergahını yayı köprü ve tuşe bitimi arasında gezdirerek bulurlar.

  5.Fiyat aralığı 20 ile 250 dolar arasında değişebilen bir alettir.

  REÇİNE & SES?

  Reçine nedir?
  Reçine, katı ya da yarı akışkan, billurlaştırılması güç, sudaçözünmeyen, organik çözücülerde çözünen, ısıtılınca yumuşayan ve ergiyen madde.

  Reçineler, bitkilerdebir yağiçerisinde erimiş halde veya zamklarlabirlikte bulunurlar. Çamgiller, baklagiller, maydanozgillergibi familyalarda reçine taşıyan bitkiler çoktur. Bu bitkilerde yağ ve zamklarla birlikte bulunan reçineler salgı kanallarında toplanır. Bitkilerde salgı kanalları tabii olarak bulunduğu gibi, patolojik bir olay veya her yaralanma neticesinde meydana gelir. Reçinesi, hücrelerinde veya salgı tüylerinde toplanan bitkiler de vardır.

  Eskiden eczacılıkta ilaç hammaddesi olarak kullanılan kehribar, Baltıksahillerinde bulunan Pinus succinifera (Kehribar çamı) adlı bir çam türünün fosilleşmiş reçinesinden ibarettir.

  Reçineler bitkilerden saf olarak elde edilmeyip, yağ gibi çeşitli maddelerle karışım halinde elde edilir. Reçine elde etmek için bitkinin kabuğu özel bir bıçakla çizilir. Sonra balyozladövülerek veya alevle yakılarak yaralanır. Bazı bitkilerde ise reçine; etanol, etergibi maddelerin yardımıyla, tüketme metodu ile elde edilir.

  Neden Reçine?
  Yeni Keman yayları genel olarak ses vermezler, çünkü henüz reçinelenmemişlerdir.
  Yay için reçine çok önemlidir çünkü yayın saçlarının kemanın tellerine sürtünmesini ve ses çıkartmasını sağlar.
  Reçinesiz bir yayı kemanın tellerine sürerseniz ya hiç ses çıkartmaz ya da sadece kötü bir fısıltı sesi çıkartır.
  Reçine sert bir maddedir ve yuvarlak veya dikdörtgen parçalar şeklinde satışa sunulmuştur.
  Reçine Kullanımı:
  Reçineyi yayınızın saçlarına sürmeden önce mevcut saçları doğru gerginliğe getirin.
  Sol elinize reçineyi alın ve sağ elinizde tuttuğunuz yayınızın saçlarını reçineye paralel olarak, yavaş hareketler ile tutaçtan ucuna doğru ve daha sonrada ucundan tutaca doğru reçineye sürünüz. Bu hareketi bir kaç kere tekrarlayınız.
  Kemanınızı her çaldığınızdan sonra tellerini ve kemanın yüzeyini yumuşak bir bez ile temizlemeyi unutmayın.
  Reçine Testi:
  Yayınızın saçlarını yeteri kadar reçinelediğinizi anlamanın basit bir yolu vardır: başparmağınızın tırnağı ile yayın saçlarını, tutaca yakın bir bölgeden kendinize doğru çekin ve bırakın.
  Eğer saçlardan küçük bir toz puflar ise yayınızın saçları yeteri kadar reçinelenmiştir. Ancak asla parmağınız ile yayın saçlarına dokunmayınız. Bu saçların yağlanmasına sebep olacaktır ve böyle bir durumda bozuk sesler duymanız muhtemeldir.
  Kemanınızdan güzel ses almak için mutlaka kalitesinden emin olduğunuz reçineler kullanın.
  İyi sesler çıkartmak için:
  Düz ve güzel sesler çıkartmanın temel kuralları:

  Yayı çekerken yeterli basınç ile tellere sürtmeniz.
  Yayı Kemanın doğru yerinde tellere sürtmeniz.
  Ve yayı doğru hızda hareket ettirmenizdir.


  Reçine fiyatı:
  Reçine fiyatlar 5 tl ile 50 tl arasında değişmektedir.

  KEMAN İLK YAPILDIĞINDA?
  İlk yapıldığında 7 telli olarak üretilen keman, daha sonra 4 telli olarak üretilmeye başlanmış ve bugünkü halini almıştır. 7 telli halinden 4 telli haline geçilmesinin sebebi hem görsel açıdan kaba bulunmuş olması, hem de kullanım açısından çalanları rahatsız etmesinden kaynaklanmaktadır.
  Kemanda sesler pes 'den tize doğru sol, re, la ve mi olarak dizilmiştir. Kemanda başka çalgılarda olduğu gibi perde yoktur. 60 cm uzunluğunda olan keman yaylı ve telli bir çalgıdır. Kemanın yaylarının bulunduğu kısma arşe denir. Arşe at kılı ya da misinadan yapılır.
  Kemanın yapısındaki narinlik sesine de yansımıştır. Keman tınılarında aynı anda hem aşkı hem öfkeyi hem de sevgiyi dinleyicilerine aktarabilir. Keman dersleri küçük çocuklarda 5 yaşından itibaren başlatılabilir.
  Keman eğitimi küçük yaşlarda başlatılması mümkün olduğu gibi, yetişkin eğitimlerinde de gereken ilgi ve çaba gösterildiğinde başarılı sonuçlar alınmaktadır. Kursumuza hobi amaçlı gelen öğrenciler günde sadece bir saat ayırarak istedikleri seviyelere kolaylıkla ulaşacaklardır. Müzik eğitimi nde en önemli unsur istekli olmaktır.
  Müziğin verdiği disiplin insanın gelecekte özel ve iş hayatına kadar birçok alanda başarılı olmasını sağlayacaktır.
  Yapısı itibari ile hassas olan kemanın bakımı da önemlidir. Keman kutusu dışında başka şekilde muhafaza edilmemelidir. Kutusunun tamamen kapalı değil hava alabilir olmasında yarar vardır. İpek bez ile temizlenmesi gerekmektedir.
+ Yorum Gönder


keman,  keman nedir,  keman fiyatları,  keman ne işe yarar,  keman resmi,  kemanın tarihçesi