+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda İtalya'ya ilk sefer düzenleyen padişah kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İtalya'ya ilk sefer düzenleyen padişah kimdir
  italya'ya ilk sefer düzenleyen padişah kimdir 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İtalya'ya ilk sefer düzenleyen padişah kimdir

  I. Süleyman (Osmanlı Türkçesi: سلطان سليمان اول Sultan Süleyman-ı evvel, 6 Kasım 1494,Trabzon - 7 Eylül 1566, Zigetvar), Osmanlı İmparatorluğu'nun onuncu padişahı ve 75. İslamhalifesidir. Batıda Muhteşem Süleyman,[2][3] Doğuda ise adaletli yönetimine atfenKanunî Sultan Süleyman (Osmanlı Türkçesi: قانونى سلطان سليمان‎) olarak bilinmektedir. 1520'den 1566'daki ölümüne kadar, yaklaşık 45 yıl 337 gün boyunca padişahlık yapan ve toplamda 13 sefere çıkan Süleymanın padişahlığının yaklaşık 8.5 yılını seferlerde geçirdiği ifade edilmektedir. Osmanlının hem en uzun süre görev yapan hem de en çok sefere çıkan padişahıdır.

  I. Süleyman 1520 yılında, babası I. Selim'in vefatının ardından tahta çıktı. Batıda Belgrad,Rodos, Boğdan ve Macaristan'ın büyük kısmını imparatorluk topraklarına kattı. 1529 yılındaViyana'yı kuşatsa da çeşitli sebeplerden ötürü bu kuşatma başarısızlıkla sonuçlandı. Doğuda, Safevîlerle yapılan savaşlar sonrasında Orta Doğu'nun büyük kısmını ele geçirdi.Afrika'da imparatorluğun sınırları Cezayir'e kadar uzanırken; Osmanlı Donanması iseAkdeniz'den Kızıldeniz'e kadar olan sularda hakimiyet kurmuştu.[4] I. Selim'den 6.557.000 km2 olarak devraldığı Osmanlı İmparatorluğu'nu,[5] padişahlığı döneminde 14.893.000 km2'ye ulaştırdı.[6][7] Zigetvar Muharebesi'nin sonlanmasından yaklaşık bir gün önce, 6 Eylül 1566 tarihinde hayatını kaybetti ve yerine oğlu II. Selim geçti.


+ Yorum Gönder