+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Pir hattap kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Pir hattap kimdir
  pir hattap kimdir, pir hattap ziyareti varmış adres ve resimlerini bulamadım 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Pir hattap kimdir..? Pir hattap hakkında bilgi

  pir hattap.jpg

  Şamrah eski adıyla bilinen Mazıdağı ilçesi, geçmişte Diyarbakır-Şam güzergahında canlı bir merkez oldu hep. Mazıdağı ilçesi, 9 Haziran 1937'de kurulmuştur. Şamrah, bu tarihe değin Derik ilçesine bağlı bir bucak merkezi idi. İlçenin tarihi Sümerlere kadar gerilere gitmektedir. 150 metrelik bir tepenin üstünde bulunan Dermetinan Kalesi, Sultan Şeyhmus, Pir Hattap türbeleri ilçenin önemli ziyaret yerleridir.

  Taş Devrinden günümüze kadar gelebilen Zambırhan ve Avrihan mağaraları bulunmaktadır. Kervanların bu mağaraları daha sonraları konaklama amacıyla kullandıkları anlaşılmıştır. İlçenin batısında Şamrah Kalesi namıyla anılan kalenin yanı sıra Gümüşyuva Köyünde Bizanslılar tarafından bulunup işletilen gümüş madeni ve bu madenin muhafazası için yapılan kale ve müstahkem yerler, aynı yerde bulunan kilise kalıntıları, tarihi bir nitelik taşımaktadır.

  2000 yılı Genel Nüfus Sayımına göre ilçenin nüfusu 13.452'dir. İlçeye bağlı kasaba belediyeleri ve köylerin nüfusu 16.202'dir. Mevcut nüfusun %45'i şehir merkezinde geriye kalan %55'i ise kırsal kesimde yaşamaktadır. Merkez ilçe dışında ilçeye bağlı belde belediyesi bulunmamaktadır. Kurak mevsim şartlarının hüküm sürdüğü Mazıdağı'nda Karaçay hayati bir önem taşımaktadır. Fosfat tesisleri yörenin can damarlarından biridir.

  Eskiden beri el sanatlarının önemli bir ekonomik değer olduğu ilçede, bu faaliyetlerin yeniden canlandırılması amacı ile çalışmalar devam etmektedir. Tütüncülük, arıcılık, bağcılık, kümes hayvancılığı ilçenin başlıca geçim kaynaklarıdır mardin mazıdağı ilçesi sizan mezrasında sasanilere ait olduğu tahmin edilen bira kilise ve yerleşim yeri tespip edilmiştir.şamrah eski adı ile biline mazıdağı gerçekte adını kral şmrah tan alır.Kral Şamrah a ait olduğu düşünülen tepe mazıdağı nın 2 km güneydoğusuna düşmektedir.Kral Şamrah ın mekanı olarak bilinir.
 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Pir hattap kimdir  Tasavvufî literaturde geçen kelimelerden biri de pîr kelimesidir. Tasavvuf yolunda rehber zât veya tasavvuf yollarından birinin kurucusu, şeyh, mürşid, mânâlarında kullanılmaktadır. Hâce Behâeddîn Buhârî; "Pîr, Allah’a kavuşmağa vesîledir. Maksûd olan (arzulanan, istenilen) Hak sübhânehüdür." demiştir. Abdülhakîm Arvâsî; "Pîr, kâmil ve mükemmil ise (yetişmiş ve yetiştiren ise) sohbeti büyük nîmettir ve onun bakışı devâ (ilâç) ve sözleri (sohbeti) şifâdır. Sohbetsiz vüsû»l (kavuşmak) mümkün değildir." demektedir.

  Hace Muhammed Bâkî-Billâh pîre bağlılıkta bozukluk olursa, yükselmenin düşünülemeyeceğini ifâde etmiştir. Süleymân bin Cezâ; "Her işte pîrlerin mübârek rûhlarını vâsıta yaparak Allah’a yalvarmalı ve duâ etmeli." tavsiyesinde bulunmaktadır. Hayderîzâde İbrâhim Fasîh Efendi; "Bağlı olunan pîre, zâhiren (açıkça) ve bâtınen (gizli) îtirâz etmek, feyz kapısını kapatır." demiştir.

  Hattâ İmâm-ı Rabbânî; "Pîrini incitenden sen de incinmezsen, köpek senden daha iyidir." demektedir. Ayrıca pîrlik ve müridliğin yalnız külâh giydirmekle ve babadan oğula kalmakla olmayacağını, Ehl-i sünnet vel cemâat yolunu bilmek, öğretmek ve göstermekle olacağını belirtmektedir.

 4. Ziyaretçi
  Biz pir Hattap Hz. Soyuyuz bizim sayfamız var. Pir Hattap dedemizin türbesi diye. Orda bütün bilgileri var. Aynın soydan gelen akrabalarımız varsa guruba katılsınlar tanışalım.

 5. Ziyaretçi
  Merhaba bende pir hatanın torunuyum nasıl görüşebiliriz

 6. Ziyaretçi
  selamünaleyküm, bende pirhattap in torunuyum. Benim cok üzerinde sorup arastirdigim kadari ile. Dedemiz pirhattap Hz.Yahya nin ogludur,Hz Yahya Hz Abbas´in ogludur. Hz Abbas Hz Muhammedin amcasidir. yani bizim aslimiz Arap`tir.
  ilk islamiyetin yayilmasi mekke´de olmus daha sonra baska sehirlere yayilmis.
  pirhattap dedemiz irak tan 3 kardesi ile islamiyeti yaymak icin türkiyeye gelmisler. pirhattap dedemiz mazidagi tarafina yerlesmis orda yaymis insanlari islamiyete cagirmis. öbür kardesi istanbul tarafinda islamiyeti yaymis Sacli dede idye biliniyor. ayrica öbü ücüncü kardesi ise baska yere gitmis ama türkiyenin hangi iline hangi semtinde oldugunu hala bilmiyorum. degerli müslüman ve akrabalarim benim bildigim bunlardir yalnis veya dogru sadece bunlari biliyorum, saygilarimla

 7. Ziyaretçi
  Bende pir hatap ın soyundanım benim araştırdığıma göre dedemiz pir hatap sultan şehmuz ile amca oğul durlar ve pir hatap hz. Sultan şehmuz hz.nin talabesiymiş benim bildiklerim bukadar

 8. Ziyaretçi
  Merhaba arkadaşlar bizlerde o zatın soyundan geldiğimiz söyleniyor ama ulaşamadım. Nasıl emin olup paylaşabiliriz.

 9. Ziyaretçi
  Pirhattap 1020 - 1050 arasinda Tikrit'te doğmuş. Anadolunun fethinden sonra Mazıdağı'na gelmiş ve Sultan Şehmus cocukken yanında ders almıştır. Biryerde okumuştum. Abdulkadir Geylaninin Kuran eğitimi veren hocasinin adi Xettab'tir. Dogru olma ihtimali çok yüksek çünkü Abdülkadir Geylani Sultan Seyhmus ile teyze cocugudur. Ve Mardin'e çok gelmiştir. Pirhattap Araptir demek haksizlik olur. değildir.

 10. Ziyaretçi
  öncelikle herkese hayrlıramazanlar ben pir hattap hz lerinin istanbula gelmiş olan kardeşi saçlı kasım dede nin yaklaşık 90 senedir ailece türbedarıyız aynı bahçede ikamet ediyoruz o bahçede babam ben ve ailem doğmuşuz mahallenin en eski ailesiyiz aslımız kırım tatarıyız dedem mahalleye bekçi olarak gelmiş rabbim laikiyle nice 90 senelere kavuştursun herkese saygılar

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu


pir hattap kimdir,  pir hattap,  pir hattap hazretleri,  pir hattap hayatı,  pir hattap soyu,  pir hattap hazretleri kimdir