+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Florence nightingale hizmetleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Florence nightingale hizmetleri
  florence nightingale hizmetleri florence nightingale yaptığı hizmetler 2. Ziyaretçi

  Florans Naytingel; Hemşirelik mesleğini ortaya atan kişidir.

  Florans Naytingel.jpg

  Hastaların tedavilerini yapmada oldukça katkı sağlayan hemşirelik mesleğinin kurucusu olma sıfatıyla tanınmaktadır. Naytingel, bir dönem hastahanede yöneticilik yapmış ve hastahane düzenine, düzenli sağlık hizmetine dair önemli bilgiler paylaşmıştır.

  Naytingel, 12 Mayıs 1820′de doğmuş ve hayatını hastahane düzenine, sağlık hizmetine adamıştır. Gençlik dönemlerinde hastahanelerin düzenindeki aksaklıklara dikkat etmiş ve bu kapsamda yararlı olmak adına hasta bakıcı olmayı hedeflemiştir. Bu hedefi ailesi tarafından kabul görmese de bildiğinden şaşmamış bu uğurda kararlılığını göstererek evden ayrılmıştır. Ardından aksaklıklar hakkında devlete bilgi vermek amacıyla mektuplar kaleme almış ancak etkili olamamıştır.

  Kırım savaşı esnasında Selimiye kışlasında görev yapmış ve İngiliz askerlerin bakımıyla ilgilenmiştir. Bu hizmetiyle takdire şayan Naytingel çok geçmeden hemşire okulunu kurmuş ve kendi yolundan giden pek çok hemşirenin yetişmesine sebep olmuştur. 1910 senesinde ise vefat etmiştir. Ölümünden sonra İstanbul’da adını taşıyan bir Hemşirelik okulu yapılmıştır. Şimdilerde bahsi geçen okul hastane olarak hizmet vermektedir. Sağlık sektöründe adını altın harflerle yazdıran bu ismi bizde rahmetle anıyoruz.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Forence nightingale hizmetleri


  florence nightingale.jpg

  1820'de adını taşıyan İtalya/Floransa'da doğdu. Modern hemşireliğin kurucusudur.
  Florence Nightingale daha küçük yaşlarda hastahanelerde hastalara yeterince ilgi gösterilmediğini düşünür ve bunu düzeltmek için hasta bakıcı olmak ister. Ailesi Nightingale'e izin vermez. Hasta bakıcıların hastalarla birlikte pis işler yaptılarını söyler ve karşı çıkar. Çünkü o dönemlerde hasta bakıcılık hiç bir işi olmayan kızların yaptığı pis bir iştir. Ailesine ne kadar baskı yapsada kabul ettiremez ve ailesinden ayrılarak hastabakıcı olur. Hasta bakıcılığın kötü adını silmek ve bunu meslek haline getirmek ister. Bunu ülkenin bakanlarına kadar iletir fakat ülkenin başkanları buna izin vermez. Kırım savaşında yaralanan askerlerin iyileşmemesi ve ilaç yetersizliği yüzünden Nightingale'i ararlar ve bunu bir tek kendisinin düzeltebileceğini söyler böylece 1854 yılında Üsküdar'daki Selimiye Kışlası'nda, Kırım Savaşı sırasında yaralanan İngiliz askerlerinin tedavi ve bakımını yapmıştır.Kendisi sofu bir hıristiyan olduğu için Müslüman Türk askerlerine el süremeyeceğini söylemiştir.Bilakis böyle yaptığıda tarihçiler tarafından doğrulanmıştır. Ayrıca İtalyanca, Fransızca ve İngilizce öğrenmiştir. Linklerimizi üyelerimiz görebilir Uslanmam üyeliği için tıklayın. zor koşullarında, gece gündüz demeden yaralılara baktığı için askerler ona Lambalı Kadın adını vermiştir.

+ Yorum Gönder


florence nightingale hizmetleri,  florence nightingalehizmetleri,  florence nightingale yaptığı hizmetler,  florencenin hizmetleri