+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda 18 yüzyılda padişahların yenilikleri neden başarıya ulaşamadı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  18 yüzyılda padişahların yenilikleri neden başarıya ulaşamadı
  18 yüzyılda padişahların yenilikleri neden başarıya ulaşamadı 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  18 yüzyılda padişahların yenilikleri neden başarıya ulaşamadı
  18.yy. Avrupa'nın Durumu ve osman devleti:


  III. Ahmet padişah olduğu sırada Avrupa’da Önemli gelişmeler olmaktaydı. İngiltere, Fransa ve Avusturya arasındaki İspanya tahtının veraseti konusunda başlayan anlaşmazlık 1701 yılında savaşa dönüştü.

  İngiltere ve Osmanlı devleti arasında iyi ilişkiler devam ediyordu.

  Venedik ise Mora’yı almasına rağmen Akdeniz ticareti önem kaybettiğinden çökmeye başlamıştı. Portekiz ve İspanya önem kazanmaya başlamıştı.

  Avusturya ise Fransa ve Osmanlı devleti arasında oldukça yıpranmıştı. Lehistan, Osmanlı devleti ile dostça siyaset izlemeye başlamıştı. İsveç kralı Şarl Rusya ile çekişmeye başlayınca Osmanlı devletini doğal müttefiki ve dostu sayıyordu.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  18 yüzyılda padişahların yenilikleri neden başarıya ulaşamadı
  XVI. yüzyıl sonlarında devlet düzeninin ve toplum yapısının bozulması şeklindeki gelişmelerin farkına varılmış ve XVII. yüzyılda dönemin imkânlarına göre bazı tedbirler alınmıştır. Osmanlı Devlet Adamlarının Islahat Yapmak İstemelerinin Nedenleri:
  Osmanlı Devletinin savaşlarda eskisi gibi etkili olamaması, devlet otoritesinin zayıflaması sonucu, sık sık isyanların baş göstermesi, ekonomik durumun bozulması gibi nedenlerle Osmanlı devlet adamları Islahat yapma gereği duydular

+ Yorum Gönder