+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Dünyanın kendi etrafında dönüşü olmasaydı neler olurdu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dünyanın kendi etrafında dönüşü olmasaydı neler olurdu
  dünyanın kendi etrafında dönüşü olmasaydı neler olurdu 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Dünyanın kendi etrafında dönüşü olmasaydı neler olurdu

  Dünyanın kendi etrafında dönüşü olmasaydı


  Dünyamız, kendi etrafında dönüşü sırasında yörüngesine göre hafif eğik bir pozisyonda durur. Bu da; ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış olarak adlandırdığımız dört mevsimin oluşmasının tek sebebidir.

  Eğer Allah dileseydi, Dünyamız dik dururdu. Ama Dünya yörüngesinde tam dik dursaydı, hiçbir mevsim olmazdı. Dünya'nın her yerinde sıcaklıklar sabit olurdu. Sonuç olarak, yediğimiz yiyecekten, soluduğumuz havaya kadar bambaşka bir ortamda yaşardık.

  Peki çocuklar, gece ile gündüzün nasıl olduğunu hiç düşündünüz mü? Uzayda her yer karanlıktır. Oysa, uzayın içindeki Dünyamız'da gece gündüzü, gündüz geceyi takip eder. Sabahları hava aydınlanır, akşam olunca kararır. Peki kapkaranlık uzayda Dünyamız sabah olunca nasıl aydınlanır?

  Bunun nedeni, Dünyamız'ın, yörüngesinde ilerlerken bir topaç gibi kendi etrafında da dönmesidir. Dünya kendi etrafında döndükçe Güneş'e karşı gelen yüzü aydınlanır.

  Oysa, gezegenlerden Uranüs, kendi yörüngesinde yerde yuvarlanan bir top gibi ilerlemektedir. Bu olağanüstü bir duruma neden olur: Uranüs'ün bir tarafı hep aydınlık, diğer tarafı ise hep karanlıktır.

  Peki, Dünya'nın bir tarafında sürekli gündüz, diğer tarafında sürekli gece olsaydı ne olurdu? Kuşkusuz böyle bir durumda insanların belirli bir uyku saati olmazdı. Herkes farklı zamanlarda uyur, farklı zamanlarda uyanık olurdu. İnsanlar arasındaki ilişkilerde aksaklıklar olurdu.


  Önce sürekli gündüzü yaşadığımızı düşünelim: Rahat uyuyabilir miydik acaba? Ayrıca, sadece gece görebildiğimiz Ay'ı ve yıldızları hiçbir zaman fark edemezdik. Ya da sürekli karanlığı yaşasaydık? Herşeyden önce Güneş'i, bulutları, gündüz gözüyle görebildiğimiz güzelliklerin hiçbirini göremezdik. Uyuma saatlerimiz ile okul saatlerimiz kimbilir nasıl olurdu? Gece karanlığında okula gider ve ders aralarında karanlık havada bahçede oynamaya çalışırdık.
  Ancak bunlardan daha da önemlisi, yaşayabilmek için hem karanlığa hem de aydınlığa ihtiyaçları olan bitkiler kısa zamanda yok olurlardı. Dolayısıyla bu da canlılığın sonu olurdu.
  Ancak, Rabbimiz bizlerin hayatını kolaylaştırmak için geceyi ve gündüzü yaratmıştır. O, bizim için geceyi ve gündüzü yaratarak, yaşamımızı en güzel şekilde düzene koymuştur. Kuran'da gece ile gündüzün yaratılış sebepleri şöyle bildirilmektedir.

  Dünya Güneşin Etrafında Dönmeseydi

  Dünya, Güneş etrafında dönmeseydi, mevsimler oluşmazdı. Hava sıcaklığı hemen her zaman sabit olurdu. Dünya’nın bir yarımküresi sürekli sıcak bir yarımküresi ise soğuk olurdu. Dünya kendi etrafında dönmeseydi gece ve gündüz oluşmazdı. Dünya’nın yarısı sürekli gece, diğer

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Dünyanın kendi etrafında dönüşü olmasaydı neler olurdu  Dünya kendi etrafında yaklaşık olarak saatte 1800 kilometre hızla dönüyor. Normalde hissetmediğimiz bu hızı dünyanın durması halinde hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

  Dünya dursaydı, öncelikle atmosfer dünyadan bağımsız olarak aynı hızla dönmeye devam ederdi ve yeryüzünde ne varsa silip süpürürdü. Bu demek oluyor ki kayalar, topraklar, ağaçlar, binalar, hayvanlar ve tabii insanlar bu hızın etkisiyle atmosfere doğru savrulurdu.

  Bu olasılığın yanında bir başka husus da kendi etrafında dönmeyen bir dünyanın, etrafında dönmeye devam ettiği güneşle olan ilişkisinin değişmesi.

  Gezegenimizin Güneş e bakan yüzü altı ay boyunca aydınlık kalırdı. Ve tabii diğer yüzü de altı ay boyunca karanlık olurdu.

  Yılın ikinci yarısında ise durum tam tersine dönerdi. Yani bizim mevsimlerle yavaş yavaş hissettiğimiz ısı değişimi hem bir anda meydana gelir hem de şu andakinden kat be kat fazla olurdu.

  Bu yüksek ısı değişimi rüzgar sirkülasyonununu da etkilerdi ve hava akımları şu an olduğu gibi ekvatora paralel yönde değil, ekvatordan kutuplara doğru yönelirlerdi.

  Daha ilgi çekici olansa Güneş in gökyüzünde duruşunda yaşanacaklar. Dünyanın yörüngesi ve eksen eğimi sebebiyle Güneş, gökyüzünde güneye doğru mevsimsel olarak yukarı ve aşağıya doğru haraket ederdi.

  Dünyanın durması bir sonuç daha doğurabilir; o da radyasyon dengesinin altüst olması.

  Dünyanın dönmesine bağlı dinamo etkisinin oluşturduğu manyetik bir alanı vardır. Eğer dünya dönmeseydi manyetik alanın etkisi kaybolacaktı. Kuzey ışıkları artık görülemeyecek ve bizi kozmik ışınlardan koruyan radyasyon dengesi yok olacaktı.

  alıntı


+ Yorum Gönder


dunyanın kendı etrafında donusu olmasaydı neler olurdu,  dünyanin kendi etrafindaki dönüşü olmasaydi neler olurdu,  gece olmasaydi dunya nasil olur,  dunyanin kendi etrafinda dönmediği zaman ne olur,  dünya kendi etrafında dönerken güneşe bakan yüzü ne olur