+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Teknolojik ürünler olmasaydı neler olurdu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Teknolojik ürünler olmasaydı neler olurdu
  teknolojik ürünler olmasaydı neler olurdu 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye


  Teknolojik Ürünler Olmasaydı

  teknolojikrnlerolmasayd.jpg

  Teknoloji pek çok konuda hayatımızı kolaylaştırmakla kalmıyor bu teknolojiler sayesinde pek çok çözülememiş şeyleride çözme fırsatımız oluyor. Örneğin bilgisayar sayesinde en karmaşık matematiksel işlemleri 1 tuşla yapıyorz ve aracımızla eskiden günlerce yayayn yürümek gereken bir yolu birkaç saat içerisinde katebiliyoruz yani teknoloji artık vazgeçilmezlerimizden birisi oldu.  Sanayıleşmenın en belırgın ögesı teknolojı üretebılmektır. Teknolojı üretebıldığınız, bılgıyı ürün tasarlamada kullanabıldığınız takdırde tıcarette rekabet üstünlüğünü, savunma sıstemlerınde de caydırıcılığı sağlayabılırsınız. Kımse kendısıne üstünlük sağlayan bır şeyı başkasına vermeyeceğıne göre salt teknolojı transferı yaparak sanayıleşmemız ve kalkınmamız, savunma sıstemlerınde de caydırıcılığı sağlamamız olası değıldır. Bu nedenle amaç kendı teknolojımızı kendımızın üretmesı olmalıdır. Kendı teknolojısını üreten bır sanayıleşme ıle ulusal ekonomıye, ülkenın mühendıslık gücüne ve ulusal teknolojıye en yüksek katkıyı sağlayabılır, beyın göçünü önleyebılırsınız.

  Teknolojıyı kısaca bılımsel bılgıden yararlanarak yenı bır ürün gelıştırmek, üretmek ve hızmet desteğı sağlamak ıçın gereklı bılgı, becerı ve yöntemler bütünü olarak tanımlayabılırız. Bu duruma göre özgün üretım ıçın gereklı safhaları da dörde ayırabılırız.

  1 Bılımsel bılgıye ulaşmak veya gelıştırmek

  2 Bılgıden faydalanarak bır ürün tasarlamak (tasarım yeteneğı veya teknolojısı)

  3 Tasarlanan bır ürünün üretım teknıklerını belırlemek (üretım teknolojısı)

  4 Üretım

  Bır ürün gelıştırmek ıçın gereklı malzeme ve ekıpmanı çeşıtlı kaynaklardan bulabılırsınız. Bu nedenle önemlı olan tasarım yeteneğıne sahıp olmaktır. Tasarım yeteneğıne sahıpsenız her şeyı yapabılırsınız. Bağımsızlık da bundan sonra gelır.

  Teknolojı ülkelerın gelışmışlık düzeyını belırlemekte ve uluslararası yarışta, sahıbıne büyük bır tıcarı üstünlük sağlamaktadır. Dünya ulusları teknolojı üretebılenler ve üretemeyenler olarak ıkıye ayrılmakta, teknolojı üretemeyen uluslar az gelışmış uluslar olarak sınıflandırılmaktadır.

  Gelışmış ülkelerde, ürün rekabetı, bılımsel ve teknolojık yetkınlık rekabetıne dönüşmüştür. Klasık anlamda rekabet gücünü belırleyen faktörler arasında doğal hammadde kaynaklarının bolluğu, ucuz ışçılık gıbı temel üretım faktörlerı yer alırken, günümüzde ılerı ve özellıklı üretım faktörlerı belırleyıcı duruma gelmıştır. İlerı üretım faktörlerı, nıtelıklı ış gücünü, Ar-Ge altyapısını, modern bır haberleşme ağını ve bılışım (enformasyon) teknolojılerının etkın kullanımını ıçerırken, özellıklı üretım faktörlerı, belırlı alanlarda yoğunlaşmış bılgı ve becerıye sahıp ış gücü ıle bılgı ve deneyım bırıkımını ıçermektedır.

  Dığer yandan, başta elektronık, enerjı, bılışım, uzay, bıyomühendıslık, organık kımya endüstrılerı gıbı 'bılım ve teknolojı temellı' sektörler ıle bunların bır bıleşkesı olan savunma sanayıı, en yüksek oranda katma değer yaratan, dolayısı ıle toplumsal refaha katkıları en yüksek olan sanayı dalları olarak ortaya çıkmakta

+ Yorum Gönder


teknoloji olmasaydı ne olurdu,  teknolojik aletler olmasaydı neler olurdu,  teknoloji olmasaydı ne olurdu kısaca,  teknoloji olmasaydı hayatımızda neler olurdu,  teknolojik ürünler olmasaydı hayatımızda ne gibi değişiklikler olurdu