+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Besmeleyi günlük hayatta nerelerde kullanırız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Besmeleyi günlük hayatta nerelerde kullanırız
  günlük hayatımızda besmeleyi nerelerde kullanırız 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Beslemeyi günlük hayatımızda nerelerde kullanırız.


  "Bismillâhirrahmanirrahim", günlük konuşmalarımızda çok kullandığımız dini ifadelerden biridir. Buna kısaca "Besmele" denir Besmele, "Esirgeyen ve bağışlayan Allah'ın adı ile (başlamak)" anlamına gelir Besmelenin kısaltılmış şekli "Bismillah" tır. Bu cümle de "Allah'ın adıyla" anlamındadır. Bu sözcükler Allah'ı hatırlamak ve anmak demektir.

  "Besmele"de geçen "Rahman"; herkese rızk veren, doyuran, acıyan, rahmet sahibi Allah anlamına gelir. "Rahim" ise, inananlara merhamet eden ve bağışlayan Allah demektir.

  Yüce Allah Kuranı Kerim'de birçok ayette "Besmele"de geçen "Rahman" ve "Rahim" isim sıfatlarıyla insanlara olan sevgisini ve şefkatini ifade etmiştir.

  Kuranı Kerim okumaya Besmele ile başlarız. Bu Allah'ın sözü olan Kuran Kerim'e karşı duyduğumuz saygının bir gereğidir. Kuranı Kerim'de 113 surenin başında Besmele vardır Sadece "Tövbe" suresinin başında Besmele bulunmaz Fakat Neml suresinin içinde de Besmele vardır.

  Dinimizin bir gereği olarak, bir işe başlarken, yemek yerken, su içerken, ders çalışmaya başlarken, bir araca binerken, Kuran okurken vb durumlarda "Besmele"yi söyleriz.

+ Yorum Gönder


günlük yaşantımızda kesirleri nerelerde kullanırız,  kesirler günlük hayatta nerelerde kullanılır,  besmeleyi kullanıldığı yerler,  bismillah nerelerde kullanılır,  günlük hayatta besmeleyi nerelerde kullanırız,  günlük hayatımızda besmeleyi nerelerde kullanırız