+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Tüp bebek Embriyoların rahimde gelişmemesinin sebepler nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tüp bebek Embriyoların rahimde gelişmemesinin sebepler nelerdir
  emriyoların rahimde gelişmemesinin sebepler nelerdir 2. Mine
  Devamlı Üye

  Embriyoların rahimde gelişmemesi hakkında bilgi


  Tüp bebek tedavisinde ve Yardımcı üreme tekniklerinde tedavi döneminde iyi kalitede ve fazla sayıda embriyo elde edildiğinde, transfer sonrası gelişimini devam ettirmekte olan embriyolar dondurulmaktadır. Dondurulan embriyolar daha sonra çözülerek transfer edilmektedir.

  Çözme sonrasında embriyoların %50′den fazla canlı hücreye sahip olması gerekir. Bu nedenle dondurulacak embriyoların kaliteli olması çözme sonrasında dönüşün daha yüksek olmasını sağlayacaktır.

  Tüpbebek tedavisinde Embriyolar -196 °C‘de sıvı nitrogen içerisinde saklanır. Bu derecede saklanan embriyoların zarar görmez. Eğer hasar meydana geliyorsa bu saklama aşamasında değil dondurma ve çözme işlemlerinin bir sonucudur. dondurma işlemi sırasında oluşabilecek zararın iki ana nedeni vardır. Bunlar; hücre içi buz kristali oluşumu ve osmolaritedeki değişmedir. hücre içi buz kristallerinin oluşumunu engellemek için hücre içi suyun uzaklaştırılması gerekir.

  Düşük cevaplı kadınlarda çok sayıda embryo elde etmenin önemi nedeniyle vitrifikasyon ile yumurta ve embriyolar biriktirilerek sayının arttırılması sağlanabilir.

  Embriyo dondurma işlemi

  tupbebek-embriyoEmbriyo dondurma işlemleri, embriyo ve yumurtanın dondurulmasına yöneliktir.

  Vitrifikasyon, yoğunluğun aşırı yükseltilmesi ile bir solüsyonun katılaştırılması işlemidir. Yüksek soğutma hızı ile (dakikada -15000 den -30000’e) gerçekleştirilir. Buz kristalleşme formasyonu engellenerek hücreiçi buz oluşumunun hasar yaratması önlenmektedir. Yumurtaya sperm enjekte edildikten sonra döllenme sonrası 3.gün iyi kalitede embriyo veya 5.gün iyi kalitede blastokist dondurulup saklanabilir.

  Çiftlere ne gibi faydaları vardır?

  Tüpbebek tedavisinde embriyo transferi sonrasında kalan kaliteli embriyoların dondurulması ve saklanması, o ayki tedavide gebelik olmazsa sonrasında kullanılmasıdır. Donmuş çözülmüş embriyoların transfer hazırlığında kullanılan ilaçlar kullanım ve maliyet açısından daha kolay ve ucuzdur.

  Dondurulmuş embriyolarla yapılan transferlerde gebelik şansı azalır mı?

  Kaliteli embriyoların dondurulması önemlidir. Dondurma ve çözdürülme işlemleri embriyo açısından stres yarattığı için canlılık oranları doğrultusunda başarıdan bahsetmek doğru olur. Embriyonun kalitesini etkileyen en önemli faktör kadının yaşıdır. Dolayısıyla gençlerde başarı daha iyi, 35 yaş sonrası ise doğru orantılı şekilde düşmektedir.

  Embriyolar dondurulmuş halde ne kadar süre ile saklanabilir?

  Embriyolar dondurulmuş haldeÜlkemizde yasal olarak 5 yıl saklanabilmektedir.

 3. Ziyaretçi
  Öncelikle iyi günler dilerim benim bir sorunum var eşimle tüp bebek tedavisi dene dik bu deneme ikinci denemem herikisindede tutuyor ama büyüme göstermiyor veyine sonu hüsranla bitiyor sizdeyerli hocalarım a soruyorum nedeni ney diye ama gelin görünki sizde açıklayıcı bir cevap veriyorsunuz lütfen bana yardımcı olurmusunuz keşke biraz madiy durum iyi olsaydı da bende evlat sahibi olabilmek için birazdaha çaba sarf edebilirim saygilar
+ Yorum Gönder


tüpbebekte bebeğin gelişmemesi,  tüp bebekte embriyonun gelişmemesi,  tüp bebekte bebeğin gelişmemesi,  embriyo gelişmemesi