+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Darüşşafakaya benzer kurumlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Darüşşafakaya benzer kurumlar
  darüşşafakaya benzer kurumlar 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Darüşşafaka Eğitim Kurumları

  Bir sivil toplum örgütü tarafından açılan ilk özel okul olarak 1873’ten bu yana varlığını sürdüren Darüşşafaka Eğitim Kurumları, babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz, yetenekli çocuklara ilköğretim dördüncü sınıftan liseyi bitirinceye kadar tam burslu, yatılı ve kolej seviyesinde İngilizce eğitim veriyor. 14 Nisan 2012 tarihinde Tüzük değişikliği gerçekleştiren Darüşşafaka, bu tarihten itibaren annesini kaybetmiş çocuklara da kapılarını açtı.

  İstanbul Fatih’te 120 yıl boyunca eğitim verdiği tarihi binasından 1994’te Maslak’taki modern kampüsüne taşınan Darüşşafaka’da sınıflar, en fazla 24 öğrenciden oluşuyor. Öğretmen başına ortalama 5,4 öğrenci ve her altı öğrenciye bir bilgisayar düşüyor. Her derslikte projektör, perde ve ses sistemleri bulunuyor. Çocukların ezberden uzak, yaşayarak öğrenmeleri için fen, fizik, kimya, bilgisayar gibi dersler labovatuvar ortamında yapılıyor. Tarihi boyunca daima ülkemizin en saygın eğitim kurumları arasında yer alan ve eğitim dili 1955’ten bu yana İngilizce olan Darüşşafaka’da altıncı sınıftan itibaren ikinci yabancı dil olarak Fransızca ya da Almanca öğretiliyor. Öğrencilerin akademik gelişimi kadar sosyal ve kültürel gelişimine de önem verilen Okulda, onların yeteneklerini keşfedip geliştirmeleri için 70’i aşkın kulüp faaliyet gösteriyor. Öğrenciler, Darüşşafaka’nın kapısından içeri girdikleri andan itibaren yeteneklerine göre en az bir müzik enstrümanının ve spor dalının eğitimini almaya başlıyor.

  Yaklaşık yüz yıl boyunca sadece erkek çocuklarını kabul eden ve 1971’de kapılarını kız öğrencilere de açan Darüşşafaka’da bugün kız ve erkek öğrenci sayısı birbirine yakın oranlarda seyrediyor.

  Dokuz yaşında ailelerinden emanet aldığı çocukları; Atatürk ilkeleri doğrultusunda, yaşam boyu öğrenen, araştıran, sorgulayan, çağdaş, özgüvenli ve topluma karşı sorumlu liderler olarak yetiştirmeyi hedefleyen Darüşşafaka’da okuyan öğrencilerin eğitim giderlerinin yanı sıra giyim, barınma, beslenme ve sağlık gibi tüm ihtiyaçları Darüşşafaka Cemiyeti’ne yapılan bağışlarlarla karşılanıyor. Cemiyet, Darüşşafaka mezunlarına üniversite eğitimleri boyunca da burs desteğini sürdürüyor.


  Darüşşafaka nasıl öğrenci alıyor?

  “Eğitimde fırsat eşitliği” ilkesi doğrultusunda koşullarına uyan tüm ulaşmak için yoğun emek harcayan Darüşafaka Eğitim Kurumları, her yıl Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ülke genelinde üçüncü sınıfta okuyan, babası veya annesi hayatta olmayan çocukların verisini alıyor. Ardından hepsine tek tek mektup göndererek Darüşşafaka’da onlar için sunduğu eğitim olanakları hakkında bilgi veriyor ve sınavına davet ediyor.

  Darüşşafaka sınavı, her yıl mayıs ayının son pazar günü Türkiye genelinde 20 ilde yapılıyor. Bu illerin dışında sınava girmek isteyen öğrencilerin en yakın sınav merkezine ulaşmaları, Darüşşafaka tarafından sağlanıyor.

  Sınavda başarılı olan öğrenciler, sağlık kontrolü, rehberlik görüşmesi ve maddi durum incelemesinden sonra Darüşşafaka’da okumaya hak kazanıyor.

  Darüşşafaka Giriş Sınavı
  2008-2009 ders yılına kadar bilgi ağırlıklı bir sınavla öğrenci alan Darüşşafaka, Türkiye’nin her bölgesinde öğrencilerin aynı eğitim olanaklarına sahip olmadığı gerçeğinden yola hareketle 2008’de bilgiye dayalı sınav sisteminin yerine öğrencilerin zihinsel potansiyellerini ve yaratıcılıklarını ölçen bir sınava geçti.

  Böylelikle bölgeler arasındaki eğitimde fırsat eşitsizliğinin sonuçlarını ortadan kaldıran Darüşşafaka, Anadolu’dan daha fazla öğrenci almaya başladı. Bugün 900’ü aşkın öğrencinin eğitim gördüğü Darüşşafaka’da öğrenicilerin yüzde 53’ü İstanbul, yüzde 47’si ise Anadolu’dan geliyor.

  Akademik Yaşam


  İlköğretim
  İlköğretim öğrencileri matematik, fen bilgisi, Türkçe, sosyal bilgiler, beden eğitimi, müzik ve İngilizce derslerinin yanı sıra, kişisel becerilerini ortaya çıkarmaya ve geliştirmeye yönelik eğitimler alıyor. Öğrencilerinin en az bir yabancı dili üst düzeyde yazma ve konuşma becerisi kazanmasına önem veren Darüşşafaka’da altıncı sınıftan itibaren ikinci yabancı dil olarak Almanca ya da Fransızca öğretiliyor. Her öğrenci, yeteneğine göre spor, müzik, tiyatro, dans gibi alanlarından birine yönlendiriliyor ve profesyonel eğitmenlerden ders alıyor.

  Lise
  Hazırlık sınıfıyla başlayan lise eğitiminde öğrenciler, Türkçe, matematik, fen bilimleri ve yoğunlaştırılmış İngilizce ile birlikte altıncı sınıfta başlayan ikinci yabancı dil öğrenimlerine devam ediyor. Dokuzuncu sınıftan itibaren üniversite giriş sınavına yönelik eğitim alan öğrenciler, son sınıfta dershaneye gönderiliyor.

  Bilgisayar kurdu olarak yetişiyorlar
  Teknolojik altyapı yatırımlarına sürekli devam eden Darüşşafaka, çağın teknolojisini egemen gençler yetiştiriyor. Altı öğrenciye bir bilgisayar düşen okulda öğrenciler, diledikleri an bilgisayar laboratuvarlarından yararlanabiliyor. Her sınıfta bilgisayar eğitimi veren okulda bilgisayar derslerinde öğrencilerin kendi başlarına projeler hazırlamasını, internet ve eğitim yazılımlarını kullanarak bilgiye ulaşmalarını sağlayan metotlar kullanılıyor. Öğrencilerin gelişen bilgisayar teknolojisini takip etmeleri için sürekli yeni yatırımlar yapan Darüşşafaka’da kampüsün tüm noktalarından internet erişimi var.

  Yaşayarak öğreniyorlar
  Darüşşafaka’da öğrencilerin yaşayarak öğrenmesini desteklemek amacıyla uygulamalı dersler, branşa özel dersliklerde yapılıyor. Fen laboratuvarları, resim atölyeleri, müzik atölyeleri ve el sanatları atölyeleri bu amaçla kullanılıyor.

  Yaşam Destek Birimleri  Kütüphane
  Darüşşafaka bünyesinde yer alan ve son teknoloji kullanılarak donatılan kütüphane; grup çalışma odaları, bireysel çalışma alanları ve bilgisayar birimiyle öğrencilere hizmet veriyor. Edebi eserler, danışma kaynakları, fen ve sosyal bilimler araştırmalarından oluşan 20 binin üzerinde kitaba ev sahipliği yapan kütüphanede, İngilizce ders ve okuma kitaplarının sayısı ise 5 binin üzerinde Öğrenciler, pek çok süreli yayına aboneliği olan kütüphaneden bilim, sanat ve kültür alanlarındaki yayınları da takip edebiliyor.

  Yemekhane
  Darüşşafaka’nın tüm öğrencileri; sabah kahvaltısı, öğle yemeği, ikindi kahvaltısı ve akşam yemeği için yemekhaneyi kullanıyor. 50 personelin görev yaptığı yemekhanenin menüleri diyetisyenler tarafından kalori hesabı yapılarak ve öğrencilerin gelişimleri göz önünde bulundurularak hazırlanıyor. Öğrencilerin sağlıklı beslenmesi için her türlü ayrıntıyı dikkat eden Darüşşafaka’da her koridorda bulunan meyve sepetleri, öğrencilere teneffüslerde meyve yiyebilme olanağı tanıyor.

  Revir
  Kampüs içinde bulunan 34 yatak kapasiteli revir, uzman sağlık ekibiyle 24 saat hizmet veriyor.  Yatakhaneler
  Türkiye’nin en iyi eğitim kurumları arasında yer alan Darüşşafaka, öğrencileri için aynı zamanda bir yuva ve ailedir. Bugün Darüşşafaka’da Türkiye’nin 65 ilinden gelen 900’ü aşkın öğrenci okuyor. İstanbul ve çevresindeki gelen öğrenciler hafta sonları ailelerinin yanında geçirirken, Anadolu’dan gelen 400’ü aşkın öğrenci haftanın yedi gününü kampüste yaşıyor.
  Erkekler ve kızlar yatakhanesi olmak üzere iki ayrı binadan oluşan ve toplam kapasitesi 944 olan yatakhaneler, öğrencilerin sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir ortama sahip olmalarına olanak veriyor. 40 çalışma merkezi, 50 bilgisayara sahip beş bilgi merkezi, beş dinlenme salonunun bulunduğu yatakhanelerde, öğrencilere en iyi şartlarda ısınma, havalandırma ve 24 saat sıcak su imkânı sağlanıyor. Televizyon salonları, çamaşırhanesi, terzisi ve kuaförü bulunan yatakhanelerde öğrenciler, şefkat ve sevgiyle büyüyor.

  Etüt odaları
  Yatakhanelerde öğrencilerin ödevlerini yapmalarına ve ders çalışmalarına olanak tanıyan etüt odaları bulunuyor. Her etüt odasında belletmenler görev yapıyor. Öğrencilerin çalışma alışkanlıklarını izleyen belletmenler, onlara her türlü desteği veriyor.


  Spor alanları
  Öğrencilerini spor yapmaya teşvik eden ve eğitim hayatları boyunca bu konuda da onları destekleyen Darüşşafaka’da spor, günlük yaşamın önemli bir parçasını oluşturuyor. Öğrenciler diledikleri zaman açık-kapalı basketbol, voleybol sahaları, yüzme havuzları ve tenis kordu, futbol sahası, atletizm pisti, aletli jimnastik ve kondisyon salonundan yararlanabiliyor ve profesyonel eğitmenlerden ders alabiliyor.  2 bin 500 kişilik kongre, konser ve gösteri salonu
  Her ders yılında pek çok seminer, panel, konferans, konser gibi etkinlikler düzenleyen Darüşşafaka, ülkemizin önde gelen sanatçı, yazar, gazeteci ve bilim insanlarını gerek kendi bünyesindeki konferans salonunda gerekse yıl boyunca Darüşşafakalı öğrencilerin kullanımına açık olan ülkemizin en önemli gösteri merkezleri arasında yer alan TİM Show Center’ın salonlarında öğrencileriyle buluşturuyor. Aynı şekilde Darüşşafakalı öğrenciler de yıl boyunca hazırladıkları tüm kültürel ve sanatsal aktiviteleri dünyaca ünlü sanatçıları ağırlayan TİM Show Center’ın salonlarında sahneye koyabiliyor.  1.150 kişilik amfi tiyatro
  Darüşşafaka’nın bünyesindeki amfi tiyatro hem öğrencilerin hem de profesyonel tiyatro grupların oyunlarına ev sahipliği yapıyor. Darüşşafaka öğrencileri, her yıl Türk ya da dünya edebiyatının önemli eserlerinden uyarlanan dev bir oyunu bazen İngilizce bazen Türkçe olarak sahneliyor.+ Yorum Gönder