+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Yurdumuzu Düşmanlardan Kurtarmak Için Ne Yapılmıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yurdumuzu Düşmanlardan Kurtarmak Için Ne Yapılmıştır
  Yurdumuzu düşmanlardan kurtarmak için ne yapılmıştır 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yurdumuzu Düşmanlardan Kurtarmak Için Ne Yapılmıştır

  Yurdumuzu Düşmanlardan Kurtarmak Için Ne Yapılmıştır hakkında yazı  Askeri örgütlenmeyi sağlamak için Havza’dan Anadolu’daki tüm komutanlarla temasa geçmiştir. Komutanlara ve Valilere yayınladığı genelgelerle (Havza Genelgesi) halka felaketin büyüklüğünün anlatılmasını ve işgallere karşı da mitinglerin yapılmasını istemiştir.  Mustafa Kemal, Amasya’da yayınladığı genelge ile ulusu, ülkenin bütünlüğünü, bağımsızlığını kurtarmak için birlikte çalışmaya çağırdı. İstanbul Hükümeti Mustafa Kemal Paşa’nın bu çalışmalarından hoşnut değil*di. Harbiye Bakanı Mustafa Kemal Paşa’yı İstanbul’a çağırdı. Bunun üzerine M. Kemal Paşa padişaha telgraf çekerek askerlikten çekildiğini bildirdi. Mustafa Kemal Paşa bundan böyle çalışmalarına sade bir yurttaş olarak devam etti. 4 Eylül günü Sivas’a gitti. Sivas Kongresi’nde «Ya bağımsızlık, Ya ölüm» ilkesi kabul edilerek yurt düşmandan kurtarılıncaya dek savaşmaya and içildi.

  Mustafa Kemal Paşa Sivas’tan sonra Ankara’ya geldi 23 Nisan 1920 günü Büyük Millet Meclisi’ni topladı. Meclis başkanlığına seçilen Mustafa Kemal Paşa düzenli ordular kurdu. Bu ordular düşmanlarla çarpışmaya başladı. Birinci İnönü, ikinci İnönü, Sakarya ve Başkomutanlık Meydan Savaşı sonunda yurdumuz düşmanlardan kurtarıldı.

+ Yorum Gönder


yurdumuzu düşmanlardan kurtarmak için ne yapılmıştır,  yurdumuzu düşmanlardan kurtarmak için,  mustafa kemal yurdumuzu düşmanlardan kurtarmak için ne yaptı,  yurdumuzu dusmanlardan kurtarmak icin,  mustafa kemal yurdumuzu düşmanlardan kurtarmak için neler yapmıştır,  yurdumuzun düşmanlara kurtarmak için yapılan calismalar