+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Hacim ölçme nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Hacim ölçme nedir
  Hacim ölçme nedir

  Maddelerin bulundukları yerde kapladıkları yere hacim denilmektedir.Bütün maddelerin hacmi vardır. Katı ve sıvıların hacimleri vardır. Gaz maddeleri ise hacimleri değişkendir. Gaz maddeler bulundukları ortamı tamamen doldurabildikleri gibi basınç uygulandığı zaman da hacimleri küçüle bilir. Sıvı maddelerin hacmi dereceli silindir ile ölçülür. Örneğin kolonyacı kolonyayı şişeye doldurmadan önce dereceli silindir ile ölçer. Sıvıların hacim birimi litre ( L) dir. Süt, zeytin yağ, benzin gibi sıvı maddeler litre ile ölçülür.Maddelerin uzayda kapladığı yere hacim denir. İki madde birlikte aynı hacmi işgal edemez. Örneğin bir bardağa su konulduğunda bardağın içindeki hava, kabı terkeder.
  Katı maddelerin belli bir şekli ve hacmi vardır. Sıvı maddelerin belli bir hacimleri olmasına rağmen belirli bir şekilleri yoktur, konuldukları tabın şeklini alırlar. Gazların ise hem belirgin hacimleri hem de belirgin şekilleri yoktur. Konuldukları kapların hacmini ve şeklini alırlar.
  Geometrik Biçimli Cisimlerin Hacimleri
  Geometrik şekilli, dikdörtgenler prizması, küp, silindir, küre ve koni şeklindeki katı cisimlerin hacimleri, boyutları ölçülerek hesaplanır.
  Dikdörtgenler prizmasının hacmi farklı üç kenarının çarpımına eşittir.Hacim FormülüHacim = En . boy . yükseklikV = a . b. c dir.Üç kenarı da eşit ve a kadar olan küpün hacmiV = a3 dür.Taban yarıçapı r, yüksekliği h olan silindirin hacmi, taban alanı ile yüksekliğinin çarpımına eşittir.V = pr2 . h dir.Düzgün Olmayan Cisimlerin HacimleriDüzgün geometrik yapıda olmayan katı cisimlerin hacimleri, dereceli kaplardaki sıvılardan yararlanılarak bulunur.Bu tür cisimler tamamen sıvı dolu olan bir kaba batırıldığında, sıvıda erimemek şartıyla hacmi kadar hacimde sıvı taşırır. Eğer cisim tamamen batmıyorsa, taşan sıvının hacmi batan kısmın hamine eşit olur.Tamamen dolu olmayan dereceli kaptaki sıvıya bir cisim atılırsa, cismin hacmine eşit hacimde sıvıyı yerdeğiştirir.Eğer katı bir cisim sıvı içine atıldığında çözünüyorsa, cismin gerçek hacmini bulamayız. Çünkü, cismin katı haldeki hacmi ile sıvı haldeki hacmi eşit olmadığı gibi, katı içinde hava boşlukları olabilir ve eridiğinde hava çıkar ve hacim azalır.Dereceli kapta bulunan kuru kumun üzerine su döküldüğünde, karışımın hacmi, su ve kumun ayrı ayrı hacimlerinin toplamından daha küçük olur. Bunun nedeni, kum tanecikleri arasında hava boşluğu olması ve suyun bu boşlukları doldurmasıdır. Buna göre, kumun gerçek hacmi, karışımın hacminden suyun hacmi çıkarılarak bulunur.Hacim BirimleriHacim V sembolü ile gösterilir. SI birim sisteminde hacim birimi m3 tür. Pratikte maddelerin hacmini ölçmek için m3 ün alt katları olan cm3 ve dm3 kullanılır. Bir cismin hacmi bulunurken, üç boyutu çarpıldığı için, hacim birimleri de uzunluk birimlerinin küpü olarak ifade edilir.Hacim Birim Dönüşümleri1 m3 =1000 dm3
  1 dm3 =1000 cm3 = 1 Litre
  1 cm3 =1000 mm3Hacim ölçüleri 1000 in katları olarak artar. 1 litrenin 1 dm3 e eşit olduğu bilinirse, litre birimi diğer birimlere kolaylıkla çevrilebilir. Hacim Ölçüleri:
  1 Metrekup (m³) 1 m³
  1Dekametre kup (Dm³)…..= 1000 m³
  1Hektometre kup (hm³)…. =1.000.000 m³
  1Kilometre kup (Km³) …….=1.000.000.000 m³
  1Desimetre kup (dm³) ……=1/1.000 m³
  1Santimetre kup (cm³)……= 1/1.000.000 m³1Milimetre kup (mm³) …….=1/1.000.000.000 m³Hacim Ölçüleri: (Sıvılar için):1 Litre (l) 1 l1Dekalitre (dal) =…..10 l1Hektolitre (hl) =……100 l1Kilolitre (kl) =………1.000 l1Desilitre (dl) =……..1/10 l1Santilitre (sl) =…….1/100 l1Mililitre (ml) =……..1/1.000 lAnahtar Kelimeler:hacim nasıl hesaplanır, silindirin hacmi nasıl hesaplanır, hacim nasıl ölçülür, küpün hacmi nasıl hesaplanır, silindirin hacmi nasıl bulunur, kürenin hacmi nasıl bulunur, küpün hacmi nasıl bulunur, kürenin hacmi nasıl hesaplanır, hacim nasıl bulunur, düzgün olmayan bir maddenin hacmi nasıl ölçülür, hacim nasil hesaplanir, küpün alanı nasıl bulunur, katı cisimlerin alan ve hacimlerinin hesaplanması, silindir hacmi nasılhesaplanır
 2. Betul
  Devamlı Üye

  Hacim maddelerin bulundukları yere ve kapladıkları yere denilmektedir. Çevremizde bulunan katı, sıvı ve gaz maddeleri de birer yer kaplamaktadırlar. Mesela katıların kapladıkları yere göre belirli bir şekli ve hacimleri vardır.
 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Bir cismin boşlukta kapladığı alana Hacim denir.
  Hacim ölçüsü birimi metreküptür. Bir metreküpsmiliv boyutlarından biri bir olan bir küpün kapladığı hacime eşittir
+ Yorum Gönder


hacim ölçme nedir