+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Biyografi hakkında kısa örnekler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Biyografi hakkında kısa örnekler
  Biyografi ile ilgili bana kısa örnekler lazım, nedir nasıl yazılır.. Biyografi hakkında ödev çalışmam var yarına vermem lazım yetişirse çok makbule geçer 2. NAZLI
  Bayan Üye

  Otobiyografiler üslup yönüyle anıya benzer, Ancak yaşamı yazılan kişinin kendisi tarafından değil, onunla ilgili araştırma yapan, bilgi ve belgelere ulaşan veya onun yaşamına yakından tanıklık etmiş kişiler tarafından kaleme alınır.

  Biyografi yazılırken, biyografisi yazılacak kişiyle ilgili belgeler ve bilgilerin toplanması önemlidir. Ayrıca konu olan kişinin yaşadığı çevreyle ilişkisi kurulur. Ailesi ve çevresi hakkında bilgi toplanır..Forumacil

  Biyografi Örnekleri

  örnek 1

  1960 yılında Antalyanın alanya ilçesinde dünyaya geldi. Eğitim yılları boyunca çeşitlerde okullarda okudu ve eğitim yıllarının bitiminin ardından Karadeniz Teknik Üniversitesinde; bilgisayar mühendisliği bölümünde okudu. Üniversiteyi bitirdikten hemen sonra çeşitli konular üzerinde projelerde (faaliyetlerde) bulundu.
  Ardından son olarak çalıştığı forumacil şirketinde büyük bir başarı elde ederek tarihe geçmeyi başardı.


  ------------------


  Yukarıda olduğu gibi çeşitli konularda türetmeler yaparak dilediğiniz şekilde biyografi yazabilirsiniz.
 3. NAZLI
  Bayan Üye
  Biyografi Örneği 2


  “Cahit Sıtkı Tarancı, 4 Ekim 1910'da Diyarbakır'da doğdu. Galatasaray Lisesi'nden mezun oldu. Mülkiye Mektebi'ne devam etti, bir süre de Ankara Yüksek Ticaret Okulu'nda öğrenim gördü. Sümerbank'ta memur olarak çalıştı. 1939'da Paris'e gitti. Paris Radyosu’nda Türkçe yayınlar spikerliği yaptı. 2 Dünya Savaşı'nın başlamasıyla yurda döndü. Askerliğini yaptı, bir süre İstanbul'da babasına ait işyerinde çalıştı. Ankara'da Anadolu Ajansı'nda çevirmenlik yaptı Toprak Mahsulleri Ofisi ve Çalışma Bakanlığı'nda da bir süre görev yaptı. Geçirdiği kısmi felç sonucu konuşma yeteneğini yitirdi. Tedavi için götürüldüğü Viyana'da 12 Ekim 1956'da 46 yaşındayken yaşamını yitirdi.”

  Bu metin edebiyatımızın ünlü şairlerinden olan Cahil Sıtkı'nın yaşamını anlatan bir biyografidir. Bu metinde kronolojik sıra izlenmiştir. Verilen bilgiler ve tarihler belgelere dayanmaktadır Şairin yaşamı yansız bir bakış açısıyla verilmiştir. Öznel ifadelere yer verilmemiştir. Biyografilerde bilgi vermek amaçlanır. Burada da bilgi vermek amaçlandığından dil göndergesel işlevde kullanılmıştır. Ayrıca metinde açıklayıcı anlatım türü kullanılmıştır.
 4. NAZLI
  Bayan Üye
  Biyografisi yazılacak kişinin adı: NECİP FAZIL KISAKÜREK

  Doğum yılı ve ölüm tarihi: 1904 - 1983

  Ve başliyoruz doğduğu günle başlamak lazım: 26 Mayıs 1904'te, Perşembe günü sabaha karşı, İstanbul'da büyük bir
  konakta doğdu.

  Kayıtlı bir şecereyle, Alâüddevle devrinin Şeyhülislâmı Mevlâna Bektût Hazretlerine dayanan ve Osmanoğullarından daha eski bir familya olan Dülkadiroğullarına bağlı "Kısakürekler" soyuna mensuptur.

  Babası, Mekteb-i Hukuk mezunu, Bursa'da âzâ mülazımlığı, Gebze savcılığı ve kısa ömrünün son senelerinde Kadıköy hakimliği görevlerinde bulunmuş, gayet enteresan ve alakaya değer bir insan olan Abdülbâki Fazıl Bey (öl. 29 Kasım 1920); annesi, Girit muhacirlerinden bir ailenin kızı, kayıtsız şartsız teslimiyet örneği, derin ve fedakâr bir müslüman-Türk kadını Mediha hanımdır. (öl. 10 Haziran 1977)

+ Yorum Gönder


biyografi örnekleri,  biyografi örnekleri kısa,  biyografi örneği,  biyografi örneği kısa,  biyografi ornekleri,  kısa biyografi örneği