+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Üniversite reformuna neden ihtiyaç duyulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Üniversite reformuna neden ihtiyaç duyulmuştur
  Benim sorum şu Üniversite reformuna neden ihtiyaç duyulmuştur, bu hafta bitirmem gereken bir çalışmam var bu konuda kısaca bir yazı lazım, netten araştırdım çok uzun ve kafa karıştırıcı yazılar var, lütfen bana kısaca bir bilgi ekleyin.. 2. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Bireylerin insani çerçevede etnik, kültürel veya dini kimliğe bakmaksızın bilim yapabileceği üniversiteler kurulması gerekmişti. Daha önceden resmi yapıyı temsil eden ve sınırlanmış bir yüksek öğretim sistemi varken, özerk yapılı objektif kurumlar olmalıydı.

  UNİVERSİTE REFORMU.jpg

  NOT:

  Albert Malche'nin verdiği rapor doğrultusunda 1933 tarih ve 2252 sayılı kanun çıkarıldı. 1933’te İstanbul Dârülfünunu kapatılarak yerine İstanbul Üniversitesi kuruldu. Hocaların yarıdan fazlasının görevine son verilerek yerlerine yenileri görevlendirildi. Almanya’dan göç ederek Türkiye’ye gelen hocalar üniversite anlayışının yerleşmesinde yardımcı oldu. Üniversite, fakülte, rektör kavramları 1933'teki reform hareketiyle oluştu.
+ Yorum Gönder


üniversite reformuna neden ihtiyaç duyulmuştur