+ Yorum Gönder
Resim Galerisi ve Spor ve Sporcular Forumunda Sumo Güreşi Resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Frmacil
  Devamlı Üye

  Sumo Güreşi Resimleri
  Sumo Güreşi Resimleri Sumo Güreşi Resimleri  sumo-g-re-i-1.jpg

  Sumo, Japon kültürüne özgü sporların içerisinde apayrı bir yere sahiptir. Sumonun, enaz 1500 yıllık bir geçmişi vardır. Bugün efsane olarak anlatılan eski inanışa göre, tanrı Take-Mikazuçi ülkede egemenliğini kurabilmesi ve sürdürebilmesi için rakibiyle sumo yapması gerekirdi. Tanrıların sporu olan sumonun yarı dinsel bu niteliği, bu sporun halk için yaşamsal öneme sahip bütün etkinliklere girmesine yol açmıştır. Önce tapınaklardaki törenler içerisinde uygulanırken, ilk aşamada saraya taşındı.

  Sumo güreşleri, eskiden olduğu gibi “dohyo” olarak adlandırılan ve “tatami” (hasır otundan yapılma bir tür yer döşemesi) ile kaplı, yerden yüksekte bulunan bir ringde yapılır. Ayrıca güreşçilerin derecelendirilme yöntemleri hala değişmemiştir ve törenler Shinto dini esaslarına göre yapılmaktadır. “Sumo” kelimesi Çin alfabesine ait harflerle yazılır ve “zarar vermeyecek biçimde karşılıklı çarpışma” anlamına gelir.

  Sumo, her ne kadar tarihçesi çok eskilere dayansa da, ancak Edo döneminin (1600-1868) başlangıç yıllarında profesyonel bir spor dalı olma özelliğini kazanabilmiştir. Günümüzde Sumo, lise ve üniversitelerde yer alan klüpler ve amatör dernekler tarafından, büyük çoğunlukla da erkek güreşçiler arasında gerçekleştirilmektedir. Hem Japonya’da, hem de yurtdışında Sumo, özel bir izleyici grubu sporu olarak bilinmektedir. 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  sumo Japonya da bulunan bir spor dalıdır ama sadece Japonya da kullanılır çünkü sumo güreşi çok zarar vericidir.
+ Yorum Gönder


sumo güreşi,  sumo güreşi izle,  sumo güreşçileri,  SUMO GÜREŞÇİLERİ