+ Yorum Gönder
Biyografi ve Sporcu Biyografileri Forumunda Enes Kanter Kimdir - Enes Kanter Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Enes Kanter Kimdir - Enes Kanter Hayatı
  Enes Kanter Kimdir

  eneskanter.jpg
  Enes Kanter, Mehmet ve Gülsüm Kanter'in çocuğu olarak 20 Mayıs 1992 tarihinde İsviçre'nin Zürih kentinde doğan Enes, üniversitelerde öğretim görevlisi olarak görev yapan babasının işleri nedeniyle Van'a yerleşti ve basketbolünü bu şehirde geliştirdi. Daha sonra Ankara'daki Samanyolu Koleji'ne katıldı. 2004-2006 yılları arasında Samanyolu Koleji basketbol takımında oynayan oyuncu ertesi sene Ülkerspor ile anlaştı. Ülkerspor bu transfer için Samanyolu Koleji'ne 7 bin dolar, bir miktar top ve forma yolladı.

  Fenerbahçe Ülker

  Ülkerspor ve Fenerbahçe'nin birleşme kararının alındığı sene olan 2006-2007 sezonunda Fenerbahçe Ülker takımına transfer edildi. Fenerbahçe'nin çeşitli yaş grubu alt yapı takımlarında birçok şampiyonluklar kazandı. Fenerbahçe Ülker A takımı ile ilk resmi maçına ise 16 Ekim 2008 tarihinde CASA TED Kolejliler takımına karşı çıkmıştır. Euroleague'de Alba Berlin'e karşı 30 Ekim 2008 tarihinde ilk kez forma giyen Enes, Eurolegue'de süre alan en genç oyuncu ünvanını da almıştır.

  Kanter, amatör oyuncu statüsünü korumak için teklif edilen profesyonel sözleşmeyi kabul etmemiştir. Ancak NBA yönetimi Fenerbahçe Ülker'den kendisine yapılan ödeme dekontlarını istemiş, 100.000 $'ın üzerinde ödeme yapıldığı anlaşılmış ve profesyonel oyuncu statüsünde değerlendirilmiştir. (2010 yılında, NCAA ligine katılan profesyonel oyuncuların önüne geçmek ve amatör oyuncuların önünü açmak için eski yöntem değişti ve yeni kural uygulanmaya başladı.)

  Hazırlık Okulu

  2009 yılında hem eğitimine devam etmek hem de basketbol oynamak amacıyla Fenerbahçe'nin teklifini kabul etmeyen Kanter, ABD'nin Stonerigde Prep School okuluna gitmiştir. Prep School'da,aynı gün içinde iki maç oynamış, ilk maçta Belmont Shores'a karşı 56 sayı 26 ribaund 5 blok ve 3 asist ile, ikinci maçta ise 68 sayı 51 ribaund 12 blok ve 18 asist ile oynamıştır.

  Kolej Kariyeri

  23 Kasım 2009 günü, Kanter Washington Üniversitesi 'ne katılacağını sözlü olarak taahhüt etmesine rağmen, diğer kolej programlarını hakkında bilgisi olmadığını mazeret göstererek, bu fikrinden vazgeçti. 23 Mart 2010 tarihinde; Enes Kanter, Kentucky Üniversitesi koçu John Calipari tarafından ikna edilmiştir.

  Nike Hoop Summit turnuvasında, Dünya Karması ile Birleşik Devletler Karması arasındaki maçta 34 sayı, 13 ribaundla oynarken daha önceden, 1998'de Dirk Nowitzki'ye ait olan 33 sayılık rekoru kırmıştır.

  Milli Takım kariyeri

  Fransa'nın Metz kentinde yapılan 18 Yaşaltı Avrupa Şampiyonası'nda Genç Erkek Milli takımında yer alan Enes, turnuvanın En Değerli Oyuncusu seçildi.

  NBA Kariyeri
  Haziran 2011'de henüz 19 yaşındayken Utah Jazz tarafından 3. sırada draft edilmiş ve Türk oyuncu en üst sıradan draft edilen oyuncu ünvanını almıştır.

  Doğum tarihi: 20 Mayıs 1992 (19 yaşında)
  Doğduğu yer: Zürich, İsviçre
  Milliyeti: Türk
  Lise: Stoneridge Preparatory School
  Boyu: 6 ft 11 - 2.11 m
  Kilosu: 255 lb - 116 kg
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Enes Kanter bilindiği gibi profesyonel oyunculardan biridi.r bunun dışında Enes Kanter bilindiği gibi türkiyenin yetenekli ve başarılı basketbolculardan biridir. bunun dışında Enes Kanter bilindiği gibi tam olarak 2 metre boyundadır. bunun dışında bu oyuncu 16 milyonluk bir maaş almaktadır.
+ Yorum Gönder


enes kanter çocukluğu