+ Yorum Gönder
Biyografi ve Sporcu Biyografileri Forumunda Nurcan Taylan biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Nurcan Taylan biyografisi
  Nurcan Taylan yaşamı


  nurcantaylanbiyografisi.jpg

  halterci

  Türkiye'ye olimpiyat şampiyonluğu kazandıran ilk kadın sporcu


  29 Ekim 1983 tarihinde Ankara'da doğdu. 11 yaşında keşfedildi. Halterde 6 Avrupa ve 2 Dünya rekoru kırdı. 2004 yılında Atina'daki Olimpiyatlar'da 48 kiloda dünya ve olimpiyat rekoru kırarak altın madalya kazandı. Böylece Türk spor tarihinde ilk defa bir kadın sporcu bu başarıya ulaşmış oldu. 2008 Pekin Olimpiyatları'nda başarısız oldu. Romanya'da düzenlenen 2009 Avrupa Halter Şampiyonası'nda koparma, silkme ve toplamda 3 altın madalya alarak eski günlerine dönüş sinyalleri verdi. 18 Eylül 2010 tarihinde dünya rekoru kırdı.


  HAKKINDA YAZILANLAR

  10 yılda zirveye

  ATİNA'DA olimpiyat şampiyonluğunu kazanarak, bu onura ulaşan tarihteki ilk bayan sporcumuz olan Nurcan Taylan, Mamak'taki tek odalı gecekonduda başlayan kariyerinde 10 yılda zirveye çıktı. 11 yaşında gönül verdiği halterde art arda gelen başarılarla adını duyuran Taylan, önceleri halter yaptığını gizledi ve ailesini de aldığı dubleks evle rahata kavuşturdu. Taylan, zor dönemlerden geçerek buraya geldiğini vurgulayarak, "Dile kolay 10 yıldır bugün için çalışıyordum. Sonunda en büyük hayalim gerçek oldu" dedi.

  Nurcan'ın gözü karardı

  TAYLAN şimdiden bayan halterinin Naim'i olmaya niyetli: "Amacım 2008 ve 2012 olimpiyatında da altın madalyaya ulaşıp, üst üste olimpiyat şampiyonu olan ilk bayan halterci olmak" diyen Taylan'a, Atina'da kırdığı beş rekor da yetmemiş. Taylan, "Silkmede 112.5 kiloyu çok kolay omuzladığım için ilk denememde kaldıramadım. Yoksa Çinli'nin yapamadığı 120 kiloya kadar çıkıp bir rekor daha kırabilirdim. Kısmet Dünya Şampiyonası'na. 2005'teki Dünya ve Avrupa şampiyonalarında da zirveyi kimseye kaptırmam" diyor.

  Sıkıntı bitti

  Nurcan Taylan'ın ailesi, olimpiyat şampiyonluğu sonrası, gecekondudan refaha ulaşmanın keyfini yaşıyor. Baba Süleyman Taylan, "Gözyaşlarımız sevince döndü" derken, anne Lütfiye Taylan "Birbirimize sarılarak ağladık" diye konuştu. Kardeşi Nuran Taylan da, "Benim için sürpriz olmadı" yorumunu yaptı.

  Sevgi seli

  Nurcan Taylan, halterin çok sevildiği Yunanistan'da büyük ilgiyle karşılanıyor. Atina'da şampiyonluk sonrası ziyaret ettiği restoranda Yunanlılar ve diğer ülkelerden gelenlerin çevresini sardığı Taylan, hayranlarıyla bol bol fotoğraf çektirdi.

  Mamak'a dikkat

  Olimpiyat şampiyonu Nurcan Taylan'ın yetiştiği Ankara'nın Mamak ilçesindeki mahalle aslında tam bir halterci yatağı. Atina Olimpiyatı'nda yarışan dört bayan haltercimizden üçü aynı yerden, yani Mamak'tan çıktı. Olimpiyatta madalya beklediğimiz Aylin Daşdelen ve Sibel Şimşek de Taylan ile aynı yerde yetişti.


  Nurcan'dan dünya rekoru


  Milli sporcumuz 48 kilodaki Nurcan Taylan, olimpiyat ve Avrupa'dan sonra Dünya'da da rekor kırarak altın madalya almayı başardı. En büyük rakibi Sibel Özkan ise gümüşte kaldı.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Nurcan Taylan milli bir haltercimizdir. Dünya rekorunu kıran bir haltercidir. Nurcan Taylan günümüzde en iyi bayan haltercimizdir. Yaklaşık on dört kere dereceye girmiştir.
+ Yorum Gönder


nurcan opel kimdir,  nurcan taylan