+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda Gübrelemenin Önemi . Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Gübrelemenin Önemi .
  Gübrelemenin Önemi

  Gübrelemenin Önemi hakkında bilgi

  Gübrelemenin Önemi Gübreleme meyveciliğin vazgeçilmez uygulamalarından biridir. Meyve ağaçlarından yeterli büyümeyi sağlamak ve yeteri kadar verim elde etmek için gübreleme şarttır.

  Meyve ağaçları topraktan yıllık önemli miktarlarda besin elementi kaldırırlar. Bu kaldırılan besin elementleri ikame edilemez ise ağaçlarda bir takım beslenme bozuklukları ve verim düşüşleri görülür. Bu durumun önlenebilmesi için gerekli besin elementlerinden yeteri kadar takviye yapılmalıdır. Gübrelemede bitkilere ihtiyacı kadar gübre verilmesi yanında besin dengesine de dikkat edilmesi gerekir.

  Meyve ağaçlarının yeterli ve dengeli beslenip beslenmediğinin belirlenmesinde en önemli ölçütlerden birisi sürgün uzunluklarıdır. Belirtilen miktarlardan daha fazla veya daha az büyüme istenen bir durum değildir. Ancak sürgün uzunluklarının tek başına ölçü olmadığını toprak ve bitki analizleri ile hem topraktaki hem bitkideki besin elementi düzeyleri sürekli belirlenmelidir
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Gübrelemenin Önemi

  Gübrelemenin Önemi hakkında bilgi


  Gübreleme nin Önemi Bitkiler toprağa bağlı canlılardır. Hayatlarını sürdürmeleri bulundukları ortamda yeteri kadar besin elementi olmasına bağlıdır. Toprak tabi olarak çok sayıda mineral maddeyi yapısında bulundurur. Ancak bunların miktarları her zaman yeterli seviyede değildir. Özellikle üzerinde bitki yetiştirilen topraklar zamanla besin elementleri yönünden fakirleşir. İşte üretimini yaptığımız bitkilerden yeterli miktar ve kalitede ürün alabilmemiz toprakta eksilen mineral besin elementlerinin takviye edilmesine bağlıdır. Bitki beslemenin önemi burada başlar.

  Meyve ağaçları topraktan yıllık önemli miktarlarda besin elementi kaldırırlar. Bu kaldırılan besin elementleri ikame edilemez ise ağaçlarda bir takım beslenme bozuklukları ve verim düşüşleri görülür. Bu durumun önlenebilmesi için gerekli besin elementlerinden yeteri kadar takviye yapılmalıdır.

 3. Feyruşah
  Devamlı Üye
  Bitkilerde diğer canlılarda olduğu gibi büyüme ve gelişmelerini tamamlamak için besinlere ihtiyaç duyarlar. Bitkiler ihtiyaç duydukları besinlerin çoğunu topraktan karşılarlar. Gübrenin atımı ne fazla ne eksik olmalıdır.İnsanlarımızda ne kadar çok gübre atarsam o kadar verimli olur düşüncesi oluşur bazen halbuki bu yanlıştır. Bu uygulama hem verim düşüklüğüne, kalitesiz, sağlıksız ürünlerin yetişmesine hem de fazla para kaybına neden olur. Toprağın ne kadar gübreye ihtiyacı varsa o kadar gübre atılmasına dikkat edilmelidir.
+ Yorum Gönder