+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda Kırsal Kalkınma Faaliyetleri İçin 2013 Yılına Kadar 27 Milyar Lira Harcanacak Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Kırsal Kalkınma Faaliyetleri İçin 2013 Yılına Kadar 27 Milyar Lira Harcanacak
  Kırsal Kalkınma Faaliyetleri İçin 2013 Yılına Kadar 27 Milyar Lira Harcanacak

  Kırsal Kalkınma Faaliyetleri hakkında bilgi

  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye'nin ilk kırsal kalkınma planına destek olan 14 kuruluşun 2013 yılına kadar 27 milyar lira para harcayacağını söyledi.

  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ve Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Atatürk Orman Çiftliği Müze ve Sergi Salonu'nda gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk Kırsal Kalkınma Planı tanıtım toplantısına katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Bakan Eker, 1970'li yıllara kadar dünyada daha çok kentsel alanının planlanması, kalkınması ya da endüstrinin gelişmesine yönelik kalkınma planları yapıldığını, ancak 70'li yıllardan itibaren ise kırsal kalkınmanın dünyanın gündemine girdiğini bildirdi.

  Bakan Eker, dünyada tarımın tarifinin değiştiğini ve tarım sektörünü sadece kırsal alandaki tarımsal üretim faaliyetlerinden ibaret saymadıklarını belirterek, “Tarım artık 3 ana sektörün entegrasyonundan oluşuyor. Bunlar; tarımsal üretim, kırsal kalkınma ve gıdanın entegrasyonu. Biz, Tarım Bakanlığı olarak yapılanmamızı bu stratejik bakış açısına göre şekillendiriyoruz. Planları, projeleri ve hatta organizasyonları bu bakış açısını dikkate alarak yapıyoruz” dedi.

  Türkiye'de bugüne kadar kırsal alanda yaşayan vatandaşların hayatını kolaylaştırmak amacıyla çeşitli kuruluşların birçok alt yapı hizmetlerine yönelik faaliyetleri olduğunu kaydeden Bakan Eker, şöyle konuştu:

  “Farklı zamanlarda, farklı kuruluşlar tarafından kırsal alana birçok hizmet götürüldü. Ama asıl olan bunların birbirinden kopuk, koordinasyon kopukluğuna yol açabilecek bir takım problemleri yaşamadan uyum içerisinde, birbirini izleyebilen, kontrol edebilen, bütün bu faaliyetleri entegre bir yapıyla ortaya koyabilmektir. Bu plan bunu hedefliyor. Yoksa bugüne kadar gerek bölgesel kalkınma projelerimiz, GAP gibi, DAP gibi, 2010 yılında biz buralara dönük ciddi bir takım adımlar attık. İlk defa, kırsal alana hizmet götüren 9 bakanlık ile 5 ayrı kamu kurum ve kuruluşunun hepsinin müşterek katkı ve katılımıyla hazırlanan bu planla, bütün bu kurumların kırsal alana götürdüğü, götüreceği hizmet ve faaliyetlerinin bir yerden koordine edilmesi, izlenmesi, planlanması ve belirlenmiş olan önceliklere göre alınması öngörülen 30 tedbirin ve 96 faaliyetin yürütülmesi koordine ediliyor. Bu Türkiye'de bir ilk ve inşallah 2013 ertesinde de devam edecek.

  Plan içerisinde kırsal alanda yaşayan insanların hayatlarını kolaylaştıracak tedbir ve faaliyetlerin yanı sıra ekonomik kalkınmalarını, daha fazla gelir elde etmelerini ve refah düzeylerinin artmasını sağlayacak tedbir ve faaliyetler de yer alıyor. Gerek tarımsal üretim, gerek bölgenin sunduğu imkanlara göre kırsal turizm, takı ve el sanatları gibi tarım dışı faaliyetlerin geliştirilmesi de plan dahilinde olacak. Bu şekilde hem alt yapısı iyileştirilmiş, hem medeniyetin nimetlerinden daha çok istifade edebilen, sosyal, beşeri, kültürel ihtiyaçları karşılanmış, yaşadığı yerde rahat edebilen bir kırsal toplum hedefliyoruz.

  Aynı zamanda giderek ekonomik geliri artan, refahtan daha yüksek düzeyde pay alan bir toplum oluşturmayı amaçlıyoruz. Bunu, hem çarpık şehirleşmeyi ve onun olumsuz yan etkilerini gidermek, hem de kaynaklarını israfının önüne geçmek için yapıyoruz. Çünkü 14 kuruluşun 2013 yılına kadar öngörülen 30 tedbir ve 96 faaliyet içerisinde harcayacağı para 27 milyar liradır.

  Türkiye 14 kuruluşun hayata geçireceği projeler, hizmetler ve faaliyetler aracılığıyla kırsal alana 27 milyar lira para harcamış olacak. Bu tarım sektörü için bütün bu kuruluşların harcayacağı paradır. Biz artık daha entegre bir anlayışla bu tür planları hayata geçiriyoruz. Kırsal kalkınma faaliyeti multidisipliner bir bakış açısıyla ele alınması gereken bir faaliyettir. Yani tek başına ziraat mühendisinin, doktorun ya da herhangi bir meslek grubunun ele alacağı, yönlendirebileceği bir faaliyet değil. Mutlaka ve mutlaka bir entegre bakış açısı gerekiyor. Biz bu anlayıştan yola çıkarak kırsal alanda istihdam ettiğimiz Tarım bakanlığı personeline yeni bir destek grubu daha dahil ettik. İlk defa Tarım Bakanlığına, bugünlerde atama işlemi ÖSYM tarafından gerçekleştiriliyor, sosyolog alıyoruz. Her ilde tarım il müdürlüğü bünyesinden en az bir tane sosyolog çalışacak. Neden? Çünkü kırsal sosyolojiyi daha iyi gözleyecek, ihtiyaçları, sorunları dikkate alacak, diğer meslek gruplarına birde sosyolojik bakış açısının zenginliğini katacak. Böylece hizmetlerin daha nitelikli, daha kaliteli bir bakış açısıyla gerçekleştirilmesini sağlayacak. Bu da son derece önemlidir.''

  Toplulaştırma çalışmalarına da değinen Bakan Eker, “Şu anda tarımsal üretimin alt yapısına dönük GAP bölgesi başta olmak üzere Türkiye'nin birçok bölgesinde; tarımsal üretimde verimliliği artırmak, aşırı derecede parçalanmış, atomize olmuş işletme yapısının sorunlarını ortadan kaldırmak, onun zararlarından, ekonomik olumsuz etkilerinden korunmak amacıyla toplulaştırma çalışması yapıyoruz. GAP bölgesinde şu anda 2 milyon 500 bin hektar alanda toplulaştırma yaptık. Toplulaştırma çalışmalarımız Türkiye’nin diğer yerlerinde de devam ediyor” dedi.

  Bakan Eker, 2006 yılında başlattıkları yüzde 50 hibe destekli kırsal kalkınma projeleri ile 2010 yılına kadar Türkiye’nin 81 ilinde 3 bin tesisin tamamlandığını söyledi. Bu tesislerde 30 bin kişinin çalıştığını dile getiren Bakan Eker, 2011-2015 yılları arasında da bu projenin devam edeceğini ve 3 bin tesisin daha açılmasını hedeflerini bildirdi.

  Bakan Eker, 1800 tane kooperatife 1,5 milyar lira destek verdiklerini ve 178 bin ailenin bu sayede iş sahibi olduğunu da sözlerine ekledi.

  Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz da yaptığı konuşmada, Türkiye'de yoksulluğun önemli bir kısmının kırsal alanda görüldüğünü, bu tür planların yoksullukla mücadele anlamında önem taşıdığını söyledi. Kırsal kalkınmanın sadece tarımı değil, tarım dışı faaliyetleri de kapsayan geniş bir kavram olduğunu kaydeden Bakan Yılmaz, kırsal alanda ekonomik faaliyetleri artırmak ve daha fazla gelir sağlamak gerektiğini belirtti.

  Kırsal alanda altyapının önemli olduğunu ve bu amaçla KÖYDES kapsamında 6 milyar liradan fazla kaynağın yatırım için kullanıldığını dile getiren Bakan Yılmaz, Kırsal Kalkınma Planının ''ekonomik gelişme'', ''yerel kapasitenin artırılması'', ''altyapı'' ve ''çevrenin korunması'' olmak üzere dört stratejik amacı bulunduğunu anlattı.

  Bakan Yılmaz, planın uygulanmasıyla ilgili izleme komitesinin kurulmasının da sevindirici olduğunu, bunun sağlıklı işleyiş için önem taşıdığını vurguladı.
 2. Acil

  Kırsal Kalkınma Faaliyetleri İçin 2013 Yılına Kadar 27 Milyar Lira Harcanacak isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder