+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda Can (Kalsiyum Amonyum Nitrat) Gübresi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Can (Kalsiyum Amonyum Nitrat) Gübresi

  Can (Kalsiyum Amonyum Nitrat) Gübresi hakkında bilgi


  Gübre Çeşidi

  Azotlu Gübreler  Üretici Firma

  Toros Gübre  Azot (N) Miktarı

  26 (100 kg içerikte 26 kg)  Fosfor (P) Miktarı

  0 (100 kg içerikte 0 kg)  Potasyum (K) Miktarı

  0 (100 kg içerikte 0 kg)  Kükürt (S) Miktarı

  0 (100 kg içerikte 0 kg)  Çinko (Zn) Miktarı

  0 (100 kg içerikte 0 kg)  Magnezyum (Mg) Miktarı

  0 (100 kg içerikte 0 kg)


  CAN (Kalsiyum Amonyum Nitrat)

  CAN tüm bitkilerde üst gübre olarak yaygın biçimde kullanılır. Yapısında %26 Azot (N) bulunur. Ülkemizde azotlu gübreler arasında en fazla kullanılanıdır. Hububatta üst gübre olarak özellikle kurak bölgelerde başarı ile kullanılır, diğer çapa bitkilerinde de tercih edilir. Çeltik tarımında CAN kullanılması tercih edilmez. Yeteri kadar verilmemesi halinde bitkide gelişme yavaşlar; yapraklar küçük kalır., soluk yeşil ya da sarımtrak yeşil olurlar. Gereğinden fazla verilmesi halinde gelişme fazla olur, olgunluk gecikir, bitkinin girişi azalır.

  CAN nötr reaksiyonlu bir gübre olduğundan her cins toprakta kullanılabilir. Hafif ve kumlu topraklara biraz daha fazla, organik maddece zengin topraklara ise daha az CAN verilmelidir. Baklagillerden sonra tahıl ekilecek toprağa daha az CAN verilmelidir.
  Amonyum ve nitrat azotlarını bir arada içerir. Bitki nitrattan hemen yararlanır. Amonyum toprak parçacıkları tarafından tutulduğu için bitkiye daha uzun süre yarayışlı olur. Bileşiminde bulunan kireç nedeni ile toprakların asitleşmesini önleyen veya geciktiren karakterde bir gübredir. Bu nedenle asit karakterli topraklara da kolaylıkla uygulanabilir. CAN tüm bitkilerde üst (baş gübre) gübre olarak yaygın biçimde kullanılır. Çeltik tarımında kullanılmamalıdır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Gübre bilindiği gibi bitkilerin ihtiyaç duydukları elementleri karşılamak için toprağa verilen elementlerce zengin maddelerdir. bu gübre yapay ve doğal olarak ikiye ayrılmaktadır. bunun dışında farklı türleri olan gübrenin çeşitlerinden biri de kalsiyum amonyum nitrat gübresidir. bu gübre çeşidi bitkiler için üst gübre olarak kullanılmaktadır.
+ Yorum Gönder